K
Yazı_Yorum

Yazı_Yorum

madeboy_1985@hotmail.com

KILIÇDAROĞLU'NUN KAYSERİ MİTİNGİ NASIL GEÇTİ?

14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine 12 gün gibi kısa bir zaman kala siyasiler seçim çalışmalarını hızlandırdı.

İktidar partisi sahip olduğu olanakları ve belediye imkanlarını kullanıyor. Ankara, İstanbul gibi muhalefetin elinde olan belediyeler de imkanlarını partililerin hizmetine sunmuş durumda. Yine sökülen biz vatandaşların yani Kürkçü Bekir’in yakası.

Seçimler nasıl biter bilinmez ama Kayseri hafta sonu Millet İttifakı'nın adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ağırladı. Bazı meslektaşlarım kalabalık hesaplaması yaptı. 'Kimisi 2 bin kimisi 30 bin' dedi. Yani bizim meslekte bile en azından rakam uzlaşısı yokken, liderlerin arasında söz dalaşı, uzlaşı olmaması kaçınılmaz. 

Kemal Kılıçdaroğlu, 6 siyasi partinin ortak adayı. Kılıçdaroğlu’nun cumartesi günü yaptığı mitingle ilgili çok görsel, yazılı ve işitsel olarak çok fazla bir çalışma yapıldığı söylenemez. Medya’ya reklam verme zahmetinde bulunmadıkları gibi kentin her noktası mantar gibi türeyen billboardlarda da bir çalışma olmamış. Parti yönetimlerinin beceriksizliklerine rağmen, belediyenin tramvayı ücretsiz getirmemesine rağmen, kamudan, belediyeden yoklama zorunluluğu bulunan işçileri olmamasına rağmen, sendikalar tarafından fabrikalara baskı yapılmak suretiyle getirilen işçiler olmamasına rağmen meydanda 25 bini aşkın kalabalıktan söz etmek mümkün.

Aslında kalabalık bir ölçü değil ama partilerin de görsel şöleni. Nasıl derbi maçları taraftarsız hiçbir şeye benzemiyorsa partilisiz mitingler de bir şeye benzemez. 2018 seçimlerinde milletvekilliğinde CHP 108 bin 261, İYİ Parti 96 bin 331oy aldı. DEVA ve Gelecek Partilerinin ilk seçimleri olacak. Ancak, Saadet Partisi'nin de Kayseri’de 45 bin oyu vardı. Toplamda 250 bin oydan bahsediyoruz. Bu da 3 vekil gibi duruyor. Bu oy miktarlarından düşüş ve artış elbette olacaktır. Ama unutulmasın ki meydanlarda kalabalık kesinlikle ölçü değil.

Ancak Kılıçdaroğlu mitinginde oluşturulan coşkudan bütün liderler memnun. Seçmenler ise karmaşık duygular içerisinde. Mansur Yavaş ve Kemal Kılıçdaroğlu çok coşkulu bir hitabete sahipken, Ali Babacan ve Temel Karamollaoğlu adeta sıkıcı bir hitabetleri vardı. Oysa ki hitabet yani etkileme sanatı çok önemli. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en büyük özelliği de hitabeti iyi olması.

6 Mayıs’ta da Cumhurbaşkanı Erdoğan Kayseri meydanından halka seslenecek. Kalabalık olacak mı kesinlikle. AK Parti'nin ve MHP’nin seçmenleri bir hayli fazla. Artı Büyükşehir Belediyesi o gün tramvayı ücretsiz edecek. Belediyeler ve kamu çalışanları orada olacak. Ayrıca Şeker Fabrikası gibi, Erciyes Anadolu Holding gibi kalabalık kuruluşlar servislerle işçilerini mitinge gönderecekler. Bu durumda 50 bin kişilik kalabalığın olması muhtemel.

Seçimler için tek temennim kansız, kavgasız, olaysız bitmesi. Umarım bu temennim gerçekleşir.

 

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×
K