Yazı_Yorum

Yazı_Yorum

madeboy_1985@hotmail.com

YEREL SEÇİMLERE 6 AY KALA, KİM ADAY KİM DEĞİL...

Genel seçimlerin sona ermesinin ardından gözler yerel seçimlere çevrildi. İttifaklarla dolu bir süreçte yapılan genel seçimlerde kazanan Cumhur ittifakı oldu. Bu kazançlı ittifak yerel seçimlerde de devam edeceğe benziyor. Millet İttifakı'nda ise oluşan krizin yerel seçimde de devam edeceği ön görülüyor.

Birlik ve beraberliğin en iyi şekilde sergilendiği Kayseri’de son dönemlerde merkez belediyeler ile ilçe belediyeler arasında bir kopukluk söz konusu. Bunu partinin ve belediyelerin programında görmek mümkün. Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç’ın olduğu masaya Kocasinan, Melikgazi, Talas, Hacılar Belediye Başkanları oturtulurken, diğer başkanlar ayrı bir masaya oturtuluyor. Bu görüntüde birlik beraberliğin sözde yaşandığına yorumlanıyor.

Hangi belediyelerde değişiklik olacak henüz netlik kazanmadı. Ancak, kulis bilgilerine göre bazı belediye başkanları kendi rızasıyla başkanlığa aday olmayacağını deklare etti. Bunların en başında da Bünyan Belediye Başkanı Özkan Altun geliyor. Akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren Altun, yeniden işinin başına dönecek. Aday olmaması beklenen isimlerden birisi de Yeşilhisar Belediye Başkanı Halit Taşyapan. Hizmet anlamında diğer belediyelerin gerisinde kalan Taşyapan, emekliliğinin tadını çıkarmak istiyor. Bu iki isim gönül rızasıyla geriye çekiliyor. Peki, partinin değiştirmek istediği belediyeler var mı?

Elbette!

Develi Belediyesinde mutlak bir değişiklik söz konusu. Ancak, Mehmet Cabbar söylentilere aldırış etmeden çalışmalarını sürdürüyor. Burada son sözü söyleyecek AK Parti İl Başkanlığı ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki. Yahyalı, İncesu, Hacılar, Tomarza, Felahiye ve Akkışla’da muhtemelen aynı isimlerle yola devam edilecek. Özellikle İYİ Parti’nin adayı iken 3 dönem Belediye Başkanlığı yapan Zekeriya Karayol’u mağlup eden ve ilerleyen süreçte AK Parti’ye geçerek sosyal belediyecilik anlamında çığır açan Mustafa İlmek’in ismi ilçesi için geçtiği gibi Kayseri merkez belediyeler için de geçiyor.

Melikgazi, Kocasinan ve Talas ilçelerinde bir değişikliğin olması da söz konusu. Ancak bu değişiklikte Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın tutumu belirleyici olacak. Büyükkılıç aday olmaz ise Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın ve Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu Büyükşehir için adı geçen isimler. Burada da zamanı beklemek gerekir.

Özvatan’da Halit Demir, Sarız'da Baki Bayrak devam edecek. Sarıoğlan ve Pınarbaşı ilçelerde ise değişiklik olması söz konusu. Değişikliğin olması beklenen ilçelerde son sözü MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli söyleyecek.

Cumhur İttifakı'nda Özkan Altun’un aday olmaması durumunda MHP’nin Bünyan’da aday çıkarması muhtemel. Burada ilçe başkanı Tevfik Düzen adaylık için favori.  MHP’nin ittifak durumuna bağlı olarak Talas’ta aday göstermesi de muhtemel. Diğer partiler için bir şeyler söylemek erken. İYİ Parti hala durum değerlendirmesi yaparken, CHP ise yaptığı kongrelerle ilçe başkanını bulma derdinde. İşte seçimlere 6 ay kala görünen senaryo bu. Ancak her ay değişiklik göstereceği muhtemel.

 

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×