Yazı_Yorum

Yazı_Yorum

madeboy_1985@hotmail.com

YENİ BAKANLAR, YENİ VİZYONLAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan mazbatasını almasının ardından A Takımı olarak nitelendirilen yeni kabinesini açıkladı. Sürpriz değişikliklerin yaşandığı kabine, öncedeki dönemde bakanlık yapan ve bu yıl milletvekili olan hiçbir isim kabinede yer almadı. Bakanlar Kurulunun en önemli bakanlık yeri olan Milli Savunma Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, İçişleri ve Dışişleri Bakanlığında önemli isimlere yer verildi. Genelkurmay Başkanlığının ardından 5 yıldır Milli Savunma Bakanı olarak görev yapan Hulusi Akar, bu yıl Kayseri’de milletvekili olunca, kabineye giremedi. Yeni Milli Savunma Bakanı Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler oldu. Terörle Mücadele konusunda son derece deneyime sahip olan Güler, terörün bitirilmesi konusunda Hulusi Akar kadar mesai harcayacağı kesin. İçişleri Bakanlığında ise Süleyman Soylu yerini İstanbul Eski Valisi Ali Yerlikaya’ya bıraktı. Son derece başarılı bir valilik dönemi geçiren Yerlikaya, zaman zaman tartışmaların hedefinde olan İçişleri Eski Bakanı Süleyman Soylu’nun yerine getirildi.

Yeni Bakan Ali Yerlikaya’nın kendisine bağlı kuruluşlardan olan Polis Teşkilatına ciddi bir eğilim göstermesi gerekiyor. Çünkü son yıllarda polis intiharlarında çok ciddi bir artış var. Aynı zamanda polislerin mesai mefhumu ve çalışma şartları ivedilikle değiştirilmeli. Taltif ve tenkit yeniden oluşturulmalıdır. Dışişleri Bakanlığında ise son 50 yılın en iyi Dışişleri Bakanlığını yapan Mevlüt Çavuşoğlu yerini MİT Eski Başkanı Hakan Fidan’a bıraktı. Yurt dışında sayısız başarılı operasyona imza atan Fidan’ın mesleki tecrübesi asla tartışılamaz. Devletlerarası diyalog ve stratejik konularda son derece iyi olan Fidan’ın özellikle Orta Doğu’da yaşanan tehditlere karşı önemli bir görevi yerine getireceği, ABD, NATO ve Kardeş Ülkeler zirvesinde ülkemizi ileri taşıyacağı kesin.

Ve son en önemli bakanlık…

Hazine ve Maliye Bakanlığı

Malum son dönemin en bilinen ve popüler ismi Sevgili Bakanımız Nurettin Nebati idi. Son 2 yıldır ağır ekonomik koşullar, piyasa tartışmaları, kur değişkenliği, fahiş fiyat uygulamaları derken ciddi zarar eden Türk ekonomisinin güçlendirilmesi amacıyla göreve getirilen Hazine ve Maliye Bakanı Nebati için hatırda kalan iki şey, gözlerinde ışıltı ifadesi ve deprem döneminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanına gelme mücadelesi…

Şimdi de yerine Mehmet Şimşek getirildi. Şimşek, siyasete girmeyecek kadar uzak tavır sergilemiş olsa da son kararı yine Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi. Bakan Mehmet Şimşek’ten beklenti çok yüksek. Umarım mahcup olmaz.

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×