Salih KABACAOĞLU

Salih KABACAOĞLU

salihbulut@bk.ru

KAYSERİ ve GİLABURU

Özellikle böbrek taşı veya böbreklerdeki kum şikayetleri ile öne çıkan haberleri okuduğumuzda, gözümüze Kayseri'de çokça bulunan ve kolayca temin edebileceğimiz gilaburu suyu dikkatimizi çekiyor..

Halk arasında faydaları saymakla bitmeyen gilaburu suyunun kullananlar tarafından; böbrek taşlarını hareket ettirdiğini, böbreklerdeki kumun hızlı bir şekilde çıkmasını sağladığını ama kesinlikle taşları parçalayıcı bir etkisi olmadığı söyleniyor.

Tabii ki bunların hepsinin bir tevatürden ibaret olabileceğini unutmamak gerekmektedir. Halk arasında geleboru, Frenk üzümü gibi isimlerle de anılan, salkım şeklinde meyveleriyle dikkat çeken bir bitki. Acımsı, buruk bir tadı olan gilaburu, genel olarak suyu hazırlanarak tüketiliyor ve faydalarından da bu şekilde yararlanıyor. Kayseri ve çevresi başta olmak üzere neredeyse tüm İç Anadolu Bölgesinde yetiştirilebiliyor. 

Son yıllarda popülerleşmeye başlaması nedeniyle daha çok yetiştirilmeye başlanan gilaburu bitkisinin farklı şekillerde yurt dışına, özellikle de Amerika'ya ihraç edildiği de söyleniyor. 

Özellikle Ege Bölgesi ve İzmir'de gilaburu suyunun böbrek taşı ve kumu dökenler tarafından çok kullanıldığı söylenmekte ve bunun yanı sıra; Kötü kolesterolü düşürücü etkileri olduğu da biliniyor. İdrar söktürücü bir etki oluşturuyor. Bu etkisiyle vücuttan fazla suyu uzaklaştıran gilaburu ödem ve ödeme bağlı şişkinliklerin de hızla geçmesini sağlıyor. Bağırsakların sağlıkla çalışmasına destek olduğundan kabızlık sorununu ortadan kaldırıyor. 

Nasıl tüketilmeli?

Temin ettiğiniz gilaburu suyunu günde bir bardak kadar içmeniz yeterli olacaktır. Eğer düzenli olarak tüketmeye kararlıysanız 2-3 hafta her gün içtikten sonra en az 1 hafta ara vermeyi unutmamalısınız. 1 hafta sonrasında yine düzenli olarak tüketmeye devam edebilirsiniz.

Kesinlikle unutmamak gerekmektedir ki böbrek taşı ve böbrekte kum problemi yaşayan kişilerin öncelikle bir doktora başvurmaları ve tıbbi yardım almaları gerekmektedir.

Hepimize bu bilgilerin bir şifa kaynağı olması dileğiyle....

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×