K
Salih KABACAOĞLU

Salih KABACAOĞLU

salihbulut@bk.ru

ESRARENGİZ ELON MUSK

1971 doğumlu Elon Musk, hem doğum yeri Güney Afrika Cumhuriyeti, hem Kanada, hem de Amerika Birleşik Devletleri vatandaşıdır.. Ashlee Vance bu esrarengiz adamın biyografisini ele aldığı kitapta çocukluğuna ve gençlik yıllarına dair çok ilginç anekdotlar paylaşmış.

Çocukluk yıllarında haftasonu günde 10 saat kitap okumanın onun için çok doğal bir aktivite olduğundan, okuduğu okuldaki kütüphanenin tüm kitaplarını okuduğundan bahsetmiş.

Yıllar sonra söylediği tarihe damga vuracak şu sözü ise yıllarca akıllardan çıkmayacaktır. Birgün konuşmasında şöyle diyor; Neyi bilmediğiniz hakkında hiç bir fikriniz yok. Aslında çağımızın hastalığına değinmiş , etrafımızda herşeyi bilen , her konu hakkında fikir sahibi olan birçok insanla yaşamakta olduğumuz bu dönemde.

Paypal şirketini rekor bir fiyata sattıktan sonra, kimse onun aklındakileri okuyamadı tabi ki... Çocukluk yıllarından beri hayalini kurduğu uzay ve oradaki yaşam... Bu satıştan sonra(Paypal hisselerinin satışı) sanki onu çok hızlı bir şekilde hayallerine koşması için harekete geçirmişti.

Tesla, Space x ve Solar City şirketlerini kurdu. Herkes Tesla marka arabayı konuşurken ve sosyal mecralarda milyonlarca paylaşım yaparken, Solar City de yaptığı çalışmalar büyük ses getirmişti aslında...

Evlerin çatılarındaki kendi icadı olan kiremitlerin güneşten gelen enerjiyi, kullanılabilir enerjiye çevirme özelliğini bulması. Maliyeti ise normal kiremitlerin maliyeti ile aynı olması. Biriken enerjiyi depolayıp farklı alanlarda kullanmak için ev tipi pillerde üretmeye başladı.

Akşam eve geldiğinizde Tesla aracınızı evin garajına park ettiğinizde, araç sizden bağımsız saatler içerisinde şarj olabiliyordu.

En büyük hayalinin birgün Mars''ta bir yaşam kurmak olduğunu ve gelecekte orada yeşil ve yaşanabilir bir dünya olması için son nefesine kadar mücadele edeceğini açıkladı.

İnanılmaz denilen tüm hedefleri gerçekleştirmek için hiç durmadan araştıran bir dünya nesline sahip olmamız dileğiyle...

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×