K
Salih KABACAOĞLU

Salih KABACAOĞLU

salihbulut@bk.ru

BELARUS'TA SON SAHNE

Yıllardır fakirlikle mücadele etse de çoğu dünya vatandaşının huzur bulduğu ve birgün fırsatım olsa bu ülkede yaşarım dediği Belarus da sonunda karıştı... 10 Ağustos 2020 tarihinde yapılan seçimlerden iki hafta önce gerçekleşen olaylar ve sosyal medya paylaşımları Belarus' ta seçim sonrası neler olacağının sinyallerini veriyordu.

26 yıldır iktidarda bulunan ve ülke adına çok büyük bir gelişme gerçekleştiremeyen Lukaşenko bu seçimde hiç beklemediği bir muhalefet gücü ile karşılaştı. Sosyal medyada bir baş kaldırış veya mevcut sisteme isyan şeklinde başlayan muhalefet hareketi büyük bir politik harekete ve tüm muhaliflerin bir noktada buluştuğu ulusal bir muhalefet partisi haline geldi.

37 yaşındaki muhalif lider Svetlana Tikhanovskaya, sonuçlara güvenmediğini açıkladı. Mayıs'ta hükümet karşıtı bir gösteriye katıldığı için hapse atılan eşinin yerine seçimlere giren Tikhanovskaya, "Ben gözümle gördüğüme inanırım. Çoğunluğun bizimle olduğunu gördüm" dedi. Devlet yayın organı MIR'ın açıkladığı sandık çıkış anketine göre, Lukaşenko oyların yüzde 79,7'sini alarak yeniden devlet başkanı seçildi. Ankete göre, Tikhanovskaya'nın oy oranı yüzde 6,8'de kaldı.

Belarus ekonomik ve coğrafi açıdan incelendiğinde ise; Coğrafi olarak Rusya ile Avrupa arasında kalan Belarus Cumhuriyeti, önemli stratejik konumunun yanı sıra eski Sovyet ülkeleri arasında Rusya ile en yakın ilişkiye sahip ülke olarak biliniyor. Yaklaşık 10 milyon insanın yaşadığı Doğu Avrupa ülkesinin denize kıyısı yok. Kişi başına düşen milli gelir ise yaklaşık 5 bin dolar düzeyinde.

Yaklaşık 14 saat önce protestocuların başkanlık konutuna doğru yürüdükleri ve bunun karşılık olarak Lukaşenko'nun elinde silahla helikopterden inerek sarayına doğru yürüdüğü görüldü. Lukaşenko son verdiği demeçte NATO'nun BELARUS'ta darbe planladığını onun öncesinde ise ülkesinde koronavirus olmadığını ve hatta hiçbir koronavirus bulgusuna rastlanmadığını ifade etmişti.

Tüm bu gelişmeler değerlendirildiğinde Lukaşenko ve hükümetinin yakın bir tarihte nasıl bir tavır gerçekleştireceğini göreceğiz. Ayrıca protesto gösterilerinde hayatını kaybeden tüm vatandaşların ailelerine sabırlar diliyorum...

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×