Salih KABACAOĞLU

Salih KABACAOĞLU

salihbulut@bk.ru

RUSYA & UKRAYNA

24 Şubat 2022 tarihinden itibaren dünya ekonomi sahnesinde dengeler tamamıyla değişti. Değişen dengeler beraberinde ambargoları, kripto para piyasalarının değer kayıplarını, gıda krizini ve enerjide fiyat artışını getirdi.

Dünyanın en fazla yaptırıma maruz kalan ülkesi Rusya'nın ulusal para birimi, euro ve dolar karşısında değer kazanmaya devam ediyor. Geçen hafta son yılların en yüksek seviyesine ulaşan ruble, Rus finans dünyasının sistemini korumak amacıyla şubat ayı sonuna yürürlüğe konulan bir dizi kontrollerin desteğiyle dolar karşısında yaklaşık yüzde 4, euro karşısında yüzde 6 değer kazandı.

Rublenin dolar karşısında yıl başından bu yana yüzde 30 civarında istikrar kazanması Rus ekonomisine karşı başlatılan büyük çaplı yaptırımlara rağmen dünyanın en iyi performans gösteren para birimlerinden biri olmasının önünü açtı. 

Rusyanın güç kaybetmediği tam tersine güçlendiği bu ekonomik savaşta kaybeden yine enerji ve petrol bağımlısı ülkeler oldu. Tarihçilerin de dediği gibi aslında bu savaş ilk günden beri tarih tekerrürden ibaret mantığından yola çıkarak doğu ve batı Roma'nın kendi arasında bir savaş ilanıydı...

Arka plandaki Amerika ambargolar ve yaptırımlarla tüm gücünü Ukrayna üzerinden kullansa da sanki hedeflerine ulaşamamış gibi gözükmekte. Avrupa ülkeleri savaş öncesinde enerji anlamında bağlı oldukları Rusya'dan kopmak isteseler de bunun yakın bir tarihte gerçekleşemeyeceğini anlamış oldular. Bunun somut örneği olarak da bir gecede Vladimir Putin'in emriyle Hollanda'nın gazının kesilmesi oldu.

Tüm ekonomik verileri incelediğimizde 2024 ve 2025 yılında tüm dünyada gıda ve enerji anlamında büyük sıkıntılar yaşayacağını tahmin etmek zor olmaz. Rus yayın organlarına baktığımızda daha şimdiden Rusya'nın gıda stoklamaya başladığını ve enerji anlamında fiyatları çok yüksek bir çıtaya getirebileceğini görmekteyiz.

Finansal veriler gelecek 2 yıl içerisinde altının yatırım aracı olarak dünyada en popüler hale geleceğini şimdiden göstermeye başladı. Doğu ve Roma imparatorluklarının savaşlarında ülkemizin zarar görmemesi ümidiyle....

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×