K
Salih Bulut

Salih Bulut

salihbulut@bk.ru

CORONA VİRÜSÜ ve EKONOMİ

Çin ve diğer ülkelerde toplamda 22 bin kişinin etkilendiği Corana virüsü dünya ekonomisinde deprem etkisi oluşturdu. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’le ticaret yapan yabancı firmalar ve havayolu şirketlerinin satışları düştü.

Özellikle Slav ülkelerinde rağbet gören ve tüm dünyada Çin'den ithal edilen vizon kürkler de bu ekonomik sarsıntıdan nasibini almış gibi görünmekte. Danimarka’daki 1500 vizon üreticisi, Çinli alıcıların katılamaması nedeniyle yaklaşık 2 milyon kürkün açık arttırmasını erteledi.

Bilet satış verilerine bakıldığında Çin’e ve Çin içinde en az 25 bin uçuşu iptal edildiği görülmektedir. Corona virüsünün çıkış noktası kabul edilen Wuhan kenti ve bulunduğu Hubei eyaletinde ve birçok şehirde ekonomi durma noktasında. 

Tayland ve Asya’daki birçok turizm bölgesi, Çin’in grup tatillerini iptal etmesi nedeniyle yüzde 30 gelir kaybına uğradı.

Tüm bu gelişmelerin ışığında ülkemizde tedbir amaçlı da olsa Çin'den gelen Türk vatandaşları müşahade altında tutulmaktadır. En son Corona virüsü vakası geçen hafta içersinde İzmir'de Çin'den seyahet eden bir Türk vatandaşının hastaneye tedbir amaçlı getirildiğinde görülmüştü.

Corona virüsünün ülkemizi teğet geçmesi ümidiyle....

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×
K