K
Salih Bulut

Salih Bulut

salihbulut@bk.ru

BULGARİSTAN ve IMF

IMF Başkanlığı’na, Dünya Bankası CEO’su Kristalina Georgieva getirildi.

13 Ağustos 1953( 66 yaşında) Sofya, Bulgaristan doğumlu Kristalina Georgieva IMF başkanlığına sürpriz bir şekilde seçildikten sonra özel hayatı ve kim olduğuna dair tüm bilgiler internette araştırılmaya başladı. Gelin biraz yeni IMF başkanı Kristalina Georgieva kimdir biraz inceleyelim.

Kristalina Georgieva Harvard işletme okulu mezunudur. İngilizce, Bulgarca ve Rusça bilmesi IMF etkili ülkelerde diyaloglar adına çok etkili olacağını tahmin ediyorum.

Kendisi ilk göreve geldiği günlerde BBC kanalında verdiği röportajda şu satırlar çok dikkatimi çekti; "Brexit'in ekonomik büyümeyi kötü etkileyeceği yönünde endişeliyiz" diyordu konuşmasında Kristalina Georgieva..

Şu an gelinen noktada ise İngiltere'de hiçbir ekonomik sarsıntının olmadığı ve hatta dünya piyasalarında brexit sonrası sterlinde güçlenme gözlemliyoruz..

Zaten yapılan referandumda gösterdi ki İngilterenin Avrupa birliğini kendi sırtında bir yük olarak görme fikri her zaman akıllarda bir köşede vardı.

Aynı röportajda Kristalina Georgieva uzun süredir farlı mecralarda dile getirdiği şu sözleri tekrar etti; Hem bu yıl hem de önümüzdeki yıl için yaptığımız tahminler gösteriyor ki, bu yavaşlama dünya ekonomisinin büyük kısmını etkiliyor. Hala büyümekte olduğumuz bir gerçek, ancak insanların isteklerini tatmin edecek hızda değil...

İnsanların ihtiyaçlarının teknoloji ile doğru orantılı bir şekilde artması ve hıza ekonomik gelirlerin cevap vermediği gerçeği bir kez daha gün yüzüne çıktı.

Kristalina Georgieva global soruların cevapları ile bizleri hergeçen gün biraz daha düşünmeye zorlayacak gibi gözükmekte...

Global Ekonomi piyasalarında ülke ve millet olarak güçlü ve sağlam hedeflere ilerlemek ve dünya ekomisinde ülkede güzel bir yer edinmek ümidiyle ...

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×
K