X
Salih Bulut

Salih Bulut

salihbulut@bk.ru

Bir garip ülke Beyaz Rusya (Belarus) / Gezi

Beyaz Rusya, diğer adıyla Belarus… Eski zamanlarda Rusya vizesi alınca arkasında “Bu vize ile Beyaz Rusya’ya da gidebilirsiniz” yazısı pek dikkat çekmese de son yıllarda popüler olan ülkelerden birisi haline geldi. Türkiye’de halen Beyaz Rusya ve Rusya sanki aynı iki ülke gibi algılansa da dilleri , kültürleri, yaşam biçimleri iki farklı ülke…

1991’de Sovyetlerin dağılmasıyla bağımsızlığını ilan eden Beyaz Rusya; gün geçtikçe dünyaya ayak uydurmaya başlamış ve en nihayetinde liberal dünyaya kendini kabul ettirmiştir. Beyaz Rusya’ya coğrafi konum olarak baktığımızda Kuzey Avrupa’da yer alır. Başkenti Minsk’dir. Komşuları batıda Polonya, kuzeybatıda Litvanya, kuzeyde Letonya, doğuda Rusya Federasyonu ve güneyde Ukrayna’dır. Beyaz Rusya, diğer BDT ülkelerinin yanında Moskova hükümetine en yakın olanı oldu.

Beyaz Rusya ya gitmek için farklı nedenleriniz olabilir, bunlardan bazılarından bahsetmek gerekirse;

Beyaz Rusya 2.Dünya Savaşından sonra sil baştan kurulmuş bir ülkedir, Beyaz Rusya vatandaşlarının kimliği yoktur, Beyaz Rusya sim kart satın alan herkesi video ile kayıt altına almaktadır, Beyaz Rusya ilk metal parasını 2016 yılında piyasaya sürmüştür, Beyaz Rusya Avrupa da Casino cenneti olarak bilinir, Beyaz Rusya Türk vatandaşlarından vize istememektedir.

Belarus ve Türk kültürü hem gelenek görenekler hem de gündelik hayatta kullanılan bazı kelimeler açısından benzerlik gösteriyor. Belaruslular evlerine ayakkabı ile girmiyor. Açık havada mangal yapmayı seven Belaruslular iyi havalarda yeşil alanlara mangal yakmaya gidiyor. Çaya “çay” diyen ve demleme çayı sallama çaya tercih eden Belaruslular kahve pişirdikleri cezveye ‘turka’ diyor, evlilik öncesi genç kızlar ‘sanduk’ içinde çeyiz hazırlıyor.

Avrupa’nın yeteri kadar tanınmayan ülkesi Belarus, farklı beklentilere sahip birçok kişi için çok sayıda alternatife sahip. Doğal güzellikleri başta olmak üzere, yemek kültürü, dinamik gece hayatı,kumarhaneleri ve Doğu Avrupa ve Baltık ülkeleri arasındaki merkezi konumu bu ülkeyi ziyaret etmekiçin nedenler arasında.

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×