K
Nazan Sondaç

Nazan Sondaç

nazansondac@kayserihaber38.com

Yaz tatilini nasıl değerlendirmeli?

Merhaba;

İlk yazımla karşınızdayım. Ben de bundan sonra Kayseri Haber 38 ailesinin kıymetli okurları için faydalı olmaya çalışacağım. Uzmanlık alanım olan psikoloji konularında kalem oynatacağım.

Malum öğrenciler için yorucu bir eğitim öğretim döneminin ardından yaz tatili süreci başladı. Bugünlerde de, “Yaz tatili nasıl değerlendirilmeli?” sorusu, cevabı en fazla merak edilen konuların başında geliyor. Bu nedenle ilk yazımda bu konuyu ele alacağım.

2018-2019 Eğitim-Öğretim yılının sona ermesinin ardından milyonlarca öğrenci tatile girdi. Velilerin ve özellikle öğrencilerin dinlenebilmesi için önümüzde uzun bir zaman var. Bu zamanı etkili çalışmalar ve etkinlikler ile doldurmak hem çocuğunuzun sosyal gelişimi açısından önemli hem de bir sonraki sene için verimli hazırlanmaya bir fırsat olacaktır.

Tatilde ne yoğun ders çalışmak gerek, ne de tamamen tatile odaklanmak… İkisi de süreci olumsuz etkileyebilir.

Tatilde yapılabilecek faaliyetler şu şekilde sıralanabilir;

-Yalnızca olumsuz sonuçlara bakarak, tatilde kendinizi de çocuğunuzu da üzmenize hiç gerek yok.

-Düşük notların kaynağına ulaşmaya çalışmak ve ihtiyaç doğrultusunda bir ders planı hazırlamak yapılacak ilk iş olabilir. Böylece bir sonraki seneye daha iyi hazırlanmış olabilirsiniz.

-Yüksek notlu derslerin tekrarı da o konuyu unutmamanıza yardımcı olabilir.

-Elbette bu çalışmalar, çocuğun bütün gününü ya da bütün tatilini kapsamamalıdır.

-Yeteri kadar dinlenme ve eğlenebilme fırsatı verilmelidir.

-Verimli aktiviteler çocuğunuza daha çok enerji ve motivasyon sağlayacaktır.

-Kitap okuma seansları düzenleyebilir, okunan kitaplar hakkında sohbet edip sorular sorabilirsiniz. Böylece çocuğunuzun muhakeme yani yorumlama becerisi de gelişmiş olacaktır.

-Özellikle sportif faaliyetler çocuklarda hem başarı hissi ve motivasyonun oluşmasına hem de öz güven konusunda gelişime yardımcı olacaktır.

-Tiyatro, sinema ve konser gibi etkinliklere gitmek de yine sosyal becerilerinin gelişmesine yardımcı olacaktır. Belediyelerin bu alanlardaki ücretsiz etkinliklerini takip edebilirsiniz.

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×
K