K
Nazan Sondaç

Nazan Sondaç

nazansondac@kayserihaber38.com

'BEDENİM BANA AİT' BİLİNCİ...

Bugün 4 Mart Dünya Cinsel İstismar ile Mücadele Günü... Çocukları korumak hepimizin sorumluluğudur. Bu sorumluluk da ailede başlar.

"Bedenim bana ait” bilinci...
Hem sözel olarak hem de örnek olacak davranışlarıyla ebeveynler çocuklarına bedenlerinin sadece onlara ait olduğu, hiç kimsenin onların bedenlerinden yararlanamayacağı, onları suistimal edemeyecekleri bilinci kazandırmalılardır.

“İzin verirsem dokunabilirsin” bilinci...
Birinci ilkeyle bağlı olarak, ebeveynler 3 yaşından itibaren çocuklarına dokunurlarken onlardan izin alarak bedenin kendine ait olma algısını desteklemelidirler. Bu sayede çocuk büyüdükçe bedenine dokunan herkesin ondan öncelikle izin alması gerektiğini bilir, izin bekler ve izinsiz dokunuşlarda rahatsızlık hisseder, kendini savunmaya geçer.

“Dokunulması yasak olan yerlerim refleksi (özel bölgeler...)
Çocuklar 3 yaşından itibaren özel bölgelerine dokunulmasından rahatsızlık hissetmelilerdir. Özellikle cinsel bölgelere yapılan dokunuşlara karşı muhakkak tepki vermeleri gerekir.

Fiziksel baskıya karşı durma refleksi...
Çocuklarımız kendilerine karşı gösterilen herhangi bir güç karşısında karşılık / tepki vermeleri ve kaçmaları gerektiğini bilmelilerdir. Kendi pratikliğine ve becerilerine güvenmeyen çocuklar istismar karşısında sineye çekilen çocuklardır. Çocuklarımızı bu anlamda güçlendirmek, kaçma becerilerini desteklemek adına evde saklambaç, ebelemece gibi oyunlar oynanması önerilmektedir.

Çıplaklığın sınırları; “Soyunma ve giyinmede yalnızlık” gerekliliği 3 yaşından büyük çocuklar ev içinde veya herhangi bir sosyal ortamda çırılçıplak gezmemelilerdir. Tek başlarına soyunup giyinmelilerdir.

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×
K