K
Mehmet UZEL

Mehmet UZEL

mehmet@uzel.com.tr

'YOKSA KORONAYI HER CANLI TADACAKTIR'

Tüm dünya koronavirüse karşı savaş vermekte.. Biz bu savaş içerisinde hayatta kalmak zorundayız.. Evinizde kalın Kayseri.. Daha çok el temesıyla bulaştığı belirlenen koronovirüse karşı alınan önlemler giderek artıyor.. Pazarda, manavda, fırında ya da markette sebze meyveleri seç seç al dönemi bitti.. İyi de oldu.. Toplum konunun vahametini şimdi anlamaya başlayacak.. Allahım herkesi korusun ama bu virüs bize epey ders verecek.. Çünkü can var işin içende.. 

Önceki gün bir fırından ekmek alıyorum, vatandaşın biri halen çıplak elle pişkin ekmek arıyor.. Fırınlarda değil bakkal ve markettelerde maalesef durum bu.. Önleyici bir tedbir yok sanırım.. Ben bu konuda Melikgazi Kaymakamı Bülent Karacan’ın titiz çalışmalarına şahit olduğunu gördüm.. Aynı şekilde Melikgazi Emniyet Müdürü Mehmet Başerin de sokağa çıkma yasağında olsun, sahada maske ve mesafede çok iyi çalışmalarını vatandaşlardan, iş yeri sahiplerinden dinlemekteyim.. Keşke Kayseri’nin her tarafında ve 16 ilçesinde koronavirüse karşı çok dikkatli olunması lazım yoksa, ’Kırmızıyı’ atlatamayız… ’Hepimiz koronayı tadarız’...

Sağlıkçılarla  zaman zaman bir araya gelip sohbet ediyoruz.. Bu yürekli insanlara minnet duygularımızı iletmemiz lazım.... Gerçekten canlarını hiçe sayan sağlıkçılar için hem dualarımızı hem de alkışlarımızı yükseltelim.. 

Korona belasıyla yatıp, korona belesıyla kalkıyoruz.. Devlet, kurumlar, belediyeler kendince tedbirler almaya çalışıyorlar. İlaçlamalar, kapatmalar, hijen uyarıları.. Peki ama yeterli mi? Kayseri'de alınan tedbirler yeterli mi sizce? Bence değil.. Sadece bana göre değil. Kayseri'de gıda üzerine satış yapan işletmeler var. Sokakta satılan, hijen kurallarının şüphe içinde olduğu yiyecekler var. Simit, döner, hamburger, lokantalar, baklavacılar, pastaneler gibi.. Buralarda çalışanların o virüsle ilgili olmadığı söylenebilir mi? Buralarda üretilen ve satılan açık ürünlerin virüs taşımadığı iddia edilebilir mi?

Başta marka işletmeler olmak üzere bu işyerleri halk sağlığını düşünerek iki veya üç hafta kapıya kilit vurup tatil yapsınlar.. Hiç kimse bu iki üç haftada batmaz.. Kayseri'yi yönetenler insiyatif kullanıp, sokakta ve bu tip işyerlerinde satışı yasaklasınlar.. Açıkta gıda satan işletmeleri kapatsınlar.. Buralarda yayılabilecek bir salgını kimse engelleyemez.

Mekanları temizlemekle, korona virüsünü yenemezsiniz.. İnsanları temiz tutmak zorunda değilmiyiz? Gıdadan, alışveriş mekanlarına, toplu taşımalardan, zorunlu gidilmesi gereken kurumlara kadar.

Evden çıkmasak bile adığımız ekmek, market alışverişi bile virüsün evimize gelmesine neden olabilir! Yani duyarlılığı artırmalı.. Bir süre evde kalmalıyız.. Türkiye gerçekten büyük bir sınavdan geçiyor hem hainlerle, hem de salgın hastalıkla büyük bir mücadele ediyoruz. Hainlerin karşısına güvenlik kuvvetlerimizle, koronavirüs salgının ve benzelerinin karşısına da sağlık çalışanlarımızla dikiliyoruz.. Güvenlik kuvvetlerimize ve sağlık çalışanlarımıza selam olsun.. Önce vatan demenin ve önce sağlık demenin bedelini birileri bizim için ödüyor.. Güvenlik kuvvetlerimize ve sağlık çalışanlarımıza minnettarız... 

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×
K