K
Mehmet UZEL

Mehmet UZEL

mehmet@uzel.com.tr

“YAZIK ETMEYELİM BU ŞEHRE”

Anadolu’nun bir başka değeriydi; Kayseri. Benim güzel memleketim. Görgüsüyle, misafirperverliğiyle, terbiyesiyle, sanayisiyle, ticaretiyle örnek şehirdi. Lokasyon açısından da çok kıymetli. Gece gündüz çalışan bu kentin yöneticileri  bir zamanlar hiç uyumazlardı.. Kentin ilerlemesi büyümesi için yapılıyordu her şey… Sanayisiyle, ticaretiyle, insanlarıyla örnek bir kenti burası. Güvenli bir şehirdi. Türkiye’nin en iyi korunan şehirlerinden biriydi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, durmadan beyin fırtınası yapan biriydi  şimdi maşallah ekip Ali dağ senin Erciyes benim elleri arkasında geziyorlar. Türkiye’de başka şehirlerde olmayan bir şeyler yapmak için gayret gösteren başkanı göremiyorum… Bundan 3 yıl önce İstanbul’da yaşayan Kayserili hayırseverlerden Süleyman Çetinsaya, Harun Yavuz, Mustafa Çıkrıkcıoğlu, Şadan Uzandaç, Yaşar Küçükçalık gibi hayır hasenatta yarışan bu gurup Türkiye’nin en modern Çocuk Onkoloji Hastanesinin yapılması için kollarını sıvadılar. Erciyes Üniversitesi içerisine 8000 metrekare üzerine Türkiye’de eşi benzeri olmayan hastaneyi yaptılar ve bitirdiler. Temmuz ayı içerisinde inşallah açılacak. Süleyman Çetinsaya, "Bizler hayır hasenat işlerini severek yapıyoruz. 20 milyon liraya çıkan bu hastanenin dünyada. Eşi benzeri olmayan bir projesi olduğunu açıklayan Mimar Sabri Paşayiğit, 2 yaşında kızını bu illet hastalıktan kaybettiği için hiçbir ücret almadan bu hastanenin projesini üstlenmiştir. Anlattı projede böyle bir hastanenin dünyanın hiç bir yerinde eşi benzeri olmadığını 8000 metrekare üzerine yapılan hastanede 60 yataklı olacağını anlattı.

Kayseri dışında yaşayan Kayserili iş adamları Türkiye’ye örnek olacak hayır hasenat işleri için birbirleriyle yarışıyorlar. Gene aynı şekilde Erciyes Üniversitesinin hemen hemen bütün fakülteleri bu hayırseverler tarafından yapılmıştır. Bunun yanında Ankara’da yaşayan eski bakanlarımızdan Mehmet Yazar da Kayseri’ye çok eserler yaptırmıştır. Binlerce öğrenciye şu anda ayda 8oo TL burs vermektedir. Rahmetli kızı Sema Yazar adına kurduğu vakıf da okullar, camiler, sağlık ocakları yaptırmaya devam etmektedir. Bu arada şunu söylemeden geçemeyeceğim Sayın Yazar’ın, ”Kur’an ve Müspet İlim Penceresinden” kitabını okumanızı isterim.

Bizim valimiz, belediye başkanlarımız, milletvekillerimiz bu hayır ve hasenat yapan Kayserili işadamlarımızı şehrimize davet etseler, yeni nesillerimizle tanıştırsalar... Gençler fakültelerini yaptıran bu insanları merak ediyorlar.

Gene Kayserimizin duayen sanayicileri ve iş adamlarından olan Saffet Arslan da Hacılar ilçesine ve İncesu ilçesinde yaptırmış olduğu Sağlık Meslek Yüksek Okulundan sonra şimdi de fakülte yaptıracağını söyledi. Türkiye’de ilk defa yoğun bakım üniteleri yatağını yapan sanayici ve iş adamı Murat Kantarcı, Kartal Kavşağında yaptırdığı Bilim ve Sanat Merkezi de yakında eğitime açılacak.

Ben buradan Kayseri için hayır hasenat yapan iş adamlarına şahsım adına teşekkür ederim. Allah hepsinden razı olsun..

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×
K