K
Mehmet UZEL

Mehmet UZEL

mehmet@uzel.com.tr

"SENİ SEVİYORUM”

Evet.. Bu başlık sevginin gücü parayla ölçülmez. Sevgi denince; mağaza vitrinleri yenileniyor, sokaklar ışıldıyor, kampanyalar düzenleniyor. Hediyeler seçiliyor, sürprizler hazırlanıyor, heyecan yükseliyor.

14 Şubat, günümüzde milyonlarca insanın kutladığı toplumsal bir olay haline geldi. Bunun doğal sonucu olarak ticari boyutu da çok gelişti. 14 Şubat’ta sevgililere veya eşlere bugünün ruhu ile bütünleşen, karşı tarafa sevgilerini anlatan hediyeler verilmeye başlandı. Uluslararası Perakende Federasyonu, geçen yıl Sevgililer Günü harcamalarını 30 Milyar Dolar olarak öngörmüş. Bunun da yaklaşık beşte birini internet üzerinden yapılacağını ifade etmişti.

Oysa sevgi Türk halkı için bambaşkadır. Sevginin gücü maddiyatla ölçülemez. Kim ne derse desin ben hala buna inananlardanım. Türkiye’de iki gencin birbirine sevgisinin Avrupa’nın ABD’nin üstünde durduğu duyguların üstünde olduğuna inanıyorum.

Türk halkı sevgiyi korumak için arkadaşlık kuran gençlerin bu ilişkisini koruyarak sevgililer gününü ayakta tutar. Sevgiyi tarif etmek zordur. Sevgi hissedilir. Dışardan ithal edilen Sevgililer Günü, Annenler Günü ve Babalar Günü 21. yüzyılda ticari yıla dönüşmüştür.

Halbuki sevgi mefhumu ticaretle ölçülmez. O canlıların yüreğinde hissedilir. Biz bunu bir güne sıkıştırınca bu sevgi değil ticaret olur. Bugünde ticarethane kazanır, sevgi kaybeder. Halbuki bugünün oluşması canlılar iç güdüsünden gelen bir mefhumdur. Ona kimse mani olamaz.

Düşünelim, ”Bir kedi yavrusunu almak isterse kedi yüzümüze atlar yavrusunu vermek istemez.” İşte bu sevgiden ileri gelir. Biz bir günde anne, baba ve sevgiye sevgimizi göstermek ancak gösterişten ileri gelir. Onu 365 gün hatırlamalıyız.

Sevgi; devamlılık ister kimseyle paylaştırılmaz.
Sevgiyle doğduk, sevgiyle yaşayalım.
Aşk ve sevgi çok azımızın karşılığını verebileceği bir duygudur, ayrıcalıktır.
Hangi sınırlarda yaşanmış olursa olsunlar sevgi ve aşkı yaşayıp yaşatanların sevgililer gününü kutluyor, her gün sevgililer günü olmasını diliyorum...

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×
K