K
Mehmet UZEL

Mehmet UZEL

mehmet@uzel.com.tr

"ONLAR SOKAĞIN HAYVANIDIR"

Yazmazsam delireceğim, eğer bir sokağa girdiğinizde o sokağın kedi ve köpekleri insanlardan kaçmıyorsa bilink ki o sokakta iyi insanlar yaşıyordur. Fakat girdiğiniz bu sokakta kedi ve köpekler insanlardan kaçıyorsa, insanları görünce uzaklaşıyorsa o sokakta hayvan severler oturmuyordur. Bir sokağın kedi ve köpekleri o sokakta yaşayanların insani değerlerinin önemli bir ölçütü olabilir.

Unutmayalım ki hayvanlar Cenab-ı Allah'ın bizlere emanetidir. Cenab-ı Allah, "Rabbim der ki; hayvanlar benim sessiz kullarımdır, şimdi zulme susuyorlar ama hesap günü konuşacaklar." diye buyuruyor. Dünyadaki her canlı gibi sokak hayvanları da bu doğanın bir parçası ve her canlı gibi onların da barınma, besleme ve güvende yaşama hakkı bulunuyor.

Bir kedi kışın 6 buçuk saat, köpek ise 16 buçuk saat boyunca hiç bir şey yiyip içmezse soğuk havaya karşı direncini yitirir ve hayatta kalamaz. İnsani değerleri taşıyan herkesin bu konuya duyarlılık göstermesi ve evinin, iş yerinin, sokağın hatta yaşadığı bölgedeki parkların bir köşesine bir kap yemek ve su bırakması insani bir erdem ve sorumluluktur.

Ayrıca yemek restoranları da sokak hayvanları için bazı uygulamalar başlatabilirler. İstanbul ve Ankara'da bazı restoranlarda, yemek masalarının üzerinde "Lütfen yemek artıklarınızın içine kürdan atmayınız, sevimli dostlarımız ile paylaşacağız" şeklinde not bulunmaktadır. Restoranlarda arda kalan yemeklerin sokak hayvanlarına verilmesini sağlayacak benzeri bir uygulamayı Kayseri'deki lokantacılar, kebapçılar, baklavacılar ve Pastane Odası da hayata geçirebilir. Bu şekilde hem yiyeceklerin çöpe atılmasını engelleyerek israfın önüne geçebilir hem de sokakta yaşayan kedi ve köpeklerin beslenme ihtiyacına katkı sunabiliriz.

Unutmayalım ki sokakta yaşayan kedi ve köpekler bizim yardıma muhtaç sessiz dostlarımızdır. Ben burada geçtiğimiz günlerde MHP İl Başkanı Serkan Tok, Kocasinan Belediyesi, Talas Belediyesi Başkanlarına teşekkür ederim. Sahada çok güzel beslemeler yaptılar. Ayrıca saha beslemesine çok önem veren Kayseri Valisi Şehmus Günaydın’a da çok teşekkürler.

Çanakkale Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, o sokak hayvanlarından siz sorumlusunuz. Onlar size emanettir. Size öldürün diye emanet edilmedi. Bu kaçıncı vukuat Sayın Öz? Onların da yaşamaya hakları var. Bunu unutmayın!

UNUTMAYIN.! ONLAR SOKAĞINIZIN HAYVANIDIR

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×
K