K
Mehmet UZEL

Mehmet UZEL

mehmet@uzel.com.tr

NEREYE BAKSAN GAZETECİ…

Bakıyorum da bugün gazeteciliğin geldiği noktaya. Sadece vah diyorum..Maalesef günümüzde her kafası esen ben gazeteciyim diyip çıkıyor ortaya. Elinde fotograf çeken telefonu olan gazeteci olup çıkı vermiş… Günümüzde hal bu… Gazeteciyim diye ortaya çıkan ortada dolaşan o kadar insan var ki..Bazen ben şaşrırıyorum..Kafasına göre kendini gazeteci ünvanı  ile adlandırıp deyimi yerinde ise dayatma yoluyla gazeteci olduğunu kabullendirmenin hevesinde yoluna devam ediyor. Bu mesleği hakkı ile yapan ekmeğini gazetecilikten kazanan emektarlara en büyük haksızlık ve saygısızlık yapıyor.

Gazetecilik ünvanı bu kadar ucuz olmamalı. Onca yıldır sektörde emek harcayan, ter döken ve gecesini gündüzüne katarak doğru, ilkeli ve tarafsız habercilik yapmaya çalışan gerçek habercilerin emeklerini oturduğu yerden bilgisayar karşısında site haberciliği yapıyorum imajı vererek gördüğü her haberi kes, kopyala, yapıştır ve servis et mantığı ile hırsızlığı yapan ve gerçek emektarlarından çaldığı haberi kendi yapmış gibi sitesinden yayınlayan sözüm ona niceleri var. Bekletim en kısa sürede yasal uygulamaların gelmesini canı gönülden istiyorum ve bekliyorum.

Gerçek gazetecilerin haklarını gasp eden ve kendine haberciğim diyen bu kişiler…O kadar zıvana çıkmışlar ki…Mesleğin ustalarına laf bile ede biliyorlar..Evet bugün 21 Ekim Dünya Basın ve Gazeteciler Günü...

Kamuoyunu bilgilendirmek adına,hızlı ve tarafsız,ilkeli ve doğru yayıncılık anlayışı ile şehrimiz de ülkemiz de ve dünyada neler olup bittiğini milletimize aktararak insanların bilgilendirmesini sağlayan gazeteciler toplumun gözü,kulağı,sesi,soluğudur. 

Bu anlamda doğru ve tarafsız şekilde kamuoyu ile paylaşma emek harcayan tüm gazetecilerin Gazeteciler gününü kutluyorum. Sahi gazeteler hür,basın özgür mü? Bence hayır..Ve en büyük sansür gazete patronları ve genel yayın yönetmenleri ile yazı işleri müdürlerinden gelir..İlk sansür gazetede başlar.. Sonra dışarda.. Sansürün nereden geldiğini de burada uzun uzadıya anlatmaya gerek yok…Gelinen noktada baktığımda ..Adam vatanını satıyor..Gazeteci diye anılıyor,lanse ediliyor..Bu gidişle…Ne gün kalacak ne de gazeteci kalacak.

Bu mesleği yapan Gazeteciler ise sessizlikle; ekmeğinin ve haberinin peşine düşmüş..Dik duran..Onur ile mesleğini yapan şahsiyetli insanlardır…Türkiye de gazetecilik geriye gidiyor. 

5 N 1K ilkesini bilmeden.. 5 N ve 1 K ne diyenler gazeteciliğe soyunursa vah halimize..Köpeğin adamı ısırmasını haber yapanda gazeteci olmaz..Gazeteci adamın köpeği ısırdığını bulup haber yapandır.

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×
K