Mehmet UZEL

Mehmet UZEL

mehmet@uzel.com.tr

NEREDE O ESKİ RAMAZANLAR?

Nerede çocukluğumdaki, gençliğimdeki Ramazanlar gerçekten çok güzeldi.. İnsanlar değişti,dumura uğrayan duygular ve tüm güzellikleri yitirdik.. Eskiden Ramazan demek paylaşmak dı,neşe,telaş dı..Evlerde pişirilen yemekler yakın komşulara dağıtılırdı..Şimdi ise bir enstrüman oldu Ramazan.

Oysa gizlidir  ibadet,Allah da gizliliği ve erdemi sever..Şimdi bir bakıyorsunuz sosyal medya da Başkanlar  akşama teravi  namazına şu camideyiz diye duyuru yaptıklarını görüyorum..Gittikleri Camilerde hep zengin mahallelerin camileri…Ya arkadaş biraz da şöyle kırsal kesimdeki,garibanların olduğu mahalledeki camilere gidinde,hatta o gün iftarı o mahallelerde insanlarla açın…Aylarca et yemeyen,tatlı yemeyen insanlar var..Hiç değilse ramazandan ramazana yesinler etleri,tatlıları. 

Merhamet,acıma,paylaşma ve vermektir Ramazan biraz da…Marifet bütün gün salt aç kalıp da delicesine yemek değildir iftarda..Marifet az yiyip de çok düşünmektir iftarda..Düşünmektir inceden,paylaşmaktır karınca kararından..Sen yerken alasından aç ise komşun yoksulluktan..Bir damla su azıcık aş için,çırpınıyorsa kuşun,kurdun,bir küçük çocuk ağlıyorsa sevgiden yoksun..Nasıl içersin soğuk şerbettin ve suyu..

Başka zamanlar neyse de şu mübarek Ramazan ayında şatafatlı iftar sofralarını sosyal medyada paylaşanlara gerçekten kızıyorum..Yapmayın arkadaşlar lütfen yapmayın..Paylaşmayın o çay bardağını koyacak yer bulamayan masalardaki yemek içecek çeşitlerinin olduğu görüntüler..Olanı var olmayanı var,bulanı var bulamayanı var..Yiyeni var yiyemeyeni var..Yiyin için afiyet olsun ama bunu herkesin gözüne soka soka sosyal medyada  paylaşmanın kime ne faydası var ki..

Ramazan ayı bizler için  çok kutsal ve dingin bir aydır..Bir o kadar da anlamı olan bir aydır kavramını bilenler için..Dinimize vermek çok önemli bir olgudur..Yoksula,garibana, açlara herkese vermek ve şefkat,sevgi ayıdır..Bu kutsal ayı herkesin anlamını ve içeriğini kavrayarak ,düşünerek idrak etmesini diliyorum.

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×