K
Mehmet UZEL

Mehmet UZEL

mehmet@uzel.com.tr

NE OLACAK BU GENÇLERİN DURUMU..?

Ekonominin göstergesi işsizlik rakamlardır.Rakamlara bakıldığında işsizlikle ilgili  bir problem görülmemektedir. Ancak yaşayan ekonomi denilen gerçek değerlendirmede ölçülerine göre  işsizliğin ülke ekonomisinin en önemli problemi olduğunu söylemek abartılı bir yaklaşım olmayacaktır.Özellikle üniversite mezunu genç nüfus işsizliği çok önemli bir problem olarak karşımıza çıkıyor.

Daha önce Kayseri’ye gelen gazeteci arkadaşlarımız,Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesindeki konferanslarına katıldım. İletişim Fakültesi öğrencileri ile çok güzel sohbetler yaptık. Bu arada mezun olan genç gazeteci arkadaşlarımızın hepsi işsiz, moralleri bozuk, ”Biz ne olacağız” dediler. Cevap daha veremedik. Bu genç mezunlardan bir kısmı mahalle bekçiliği için müracaat etmişler. Sınavlarına girmişler. Gerçekten çok üzücü bir şey. İletişim Fakültesi Dekanının dediğine göre Türkiye genelinde 71 tane iletişim fakültesi varmış binlerce mezun olan genç arkadaşlarımız işsizler ordusuna katılmışlar. Ben Fakülte Dekanınında çok umutsuz olduğunu gördüm. Yazık günahtır bu çocukların ailerine bir çoğu başka şehirlerden gelmişler. Aynı şekilde daha önceki yazılarımda da söyledim her yıl mühendislik-mimarlık fakültelerinden 12 bin mezun vermektedir. Bunlarında hepsi işsiz. Yaptığımız sohbette organize bölgesinde eleman aranıyor diye tabelalar gördüğüm söyledim bu genç arkadaşlara; “Abi oralar müracaat ettiğimizde bizleri almıyorlar Suriyelileri alıyorlar, çünkü onlar çok ucuz parayla çalışıyorlar, sigorta felan yapmıyorlar ondan dolayı onların tercihi Suriyeli” söyleyen genç "Bizde mi Suriye vatandaşı olsak acaba? dediğinde. inanın bizler utandık.

Üniversite okuyup da boşta gezen insan sayısında anlamlı artışların olduğu su götürmez bir gerçektir. Her branştan işsiz üniversite mezunu hemen her hanenin en ciddi sorunu olarak varlığını sürdürmektedir.

Neden en önemli problem? Çünkü ekmek meselesi, aş meselesi bütün diğer meseleleri kapsamına alıp insanları zorlamaktadır. İnsanların tarihinin her döneminde en önemli problem  beslenme ve barınma olduğuna göre, ekonomi ve dolayısıyla geçim derdi her hanenin ve her aklı başında bireyin de birinci problemi olacaktır.

Bütün bu nedenlerden dolayı genç işsizler ne olacak? Ekmek kazanma problemini çözemeyen bir gençin evlenmesi, ev ve yer tutması, aile olması imkanı kalmıyor da ondan. Bu durumun doğal sonucu olarak da insanlar psikolojik problemlerle baş başa kalıyor. Toplumda insanların birbirini anlaması ve dinlemesi imkanı da kalmıyor. Önemli problemlerini çözemeyen insanın kafasının rahat olmaması da doğal olacaktır. Kendini ifade etmesi de mümkün olmayacaktır. Tabi olarak da insanlar mutsuz olacaktır. Mutsuz insanların olduğu toplumlarda sağlıksız toplum olacaktır. Bu konuda Kayseri'de bulunan ünlü Prof. Dr. Psikiyatrist bir dostumla dün akşam yaptığım sohbette bayağı yoğun bir hasta talebi ile karşılaştıklarını söyledi.

Bu hususlar bir toplumdaki herkesi ilgilendiren hususlardandır. İkdidar-Muhalefet, sağcı-solcu, doğulu batılı, demokrat antidemokrat herkes bu meselenin birinci derecede etkilenicisi durumundadır. Bu sebeble herkes kendi meselesi olarak görüp çözümü konusunda kafa yorması gereken meselelerdir. Çünkü bu çocuklar bizim çocuklarımız, gençlerimiz geleceğimizidir. Gelecek nesillerimizi gelecek seçimlerden daha önemlidir.

Geçim derdini çözmüş insanlardan oluşan toplumların gelecekleri olan gençleri de umutlu bir geleceğe güvenle bakan insanlar olacaklardır. Bunun temin edilmesi başarının anahtarı olacaktır...

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×
K