K
Mehmet UZEL

Mehmet UZEL

mehmet@uzel.com.tr

KALDIRIMLARI YAYALARDAN BAŞKA HERKES KULLANIYOR

Bu şehirde yayalar için yapılan kaldırımları yayalardan başka herkes kullanıyorsa, o şehirde insana saygı yok demektir. Sürekli caddelerin trafiğini tartışıyoruz da kaldırımları es geçiyoruz ne hikmetse. Halbuki kaldırım daha önceliklidir. Çünkü orada insanların rahat bir şekilde yürüyebilmek en tabii haklarıdır.

Kaldırımlar bir anlamda şehirlerin modernlikleriyle eş değerdir. Çünkü kaldırımdaki temel unsur insandır, insana saygıdır. Maalesef bu şehirde, insanların konforunu baz almamız gerekirken, kaldırımları geri plana atıp, yolun kaç metre, kaç şeritli olacağına odaklanmışız.

Kaldırımların asıl sahibi olan yayalara "burası size ait değil" dercesine, her önüne gelenin işgal etmesine de seyirci kalmışız! Kaldırıma arabasını park eden de var, tezgâh açıp satış yapan da!.. Meyve kasalarını düzen manav, marketçi de var, masa sandalye koyup servis açan çay ocaklarının haddi hesabı yok. Stant kuran, çığırtkanlık yapanı geçtim artık, belediyenin kendisi otobüs durağı koyacak alan bulamıyor. Eğer durak vara asfalta adımımızı atıp tekrar çıkmak zorundasınız.

Şehre ilk kez gelen insanlar, bu eksikliğimizi daha iyi görebiliyor. Geçenler birçok dostum arkadaşım bu konuya değinmemi istediler meğer ne kadar çok dertli insan varmış, kaldırımların işgalinden tutun da yapımındaki hatalara kadar.

Manavın çilek kasası, lokantacının yemek masası, büfecinin dondurma dolabı, çay ocaklarının tabureleri sadece beni değil, şehrin genelini rahatsız ediyormuş!.. Bir zamanlar bankalar kaldırımlarda kredi kartı pazarlardı, sonradan onların yerini GSM operatörleri almıştı. Şu sıralar onlar yok, esnafın teşhir ürünleri var, Bir de park edilmiş otomobiller!..

Ses çıkaran, karışan kimsecikler olmayınca daha da cesaretleniyorlar üstelik. Kaldırımlarda her şey serbest!.. Bir de engellilerin rahat yürüyebilmesi için şerit yapmışlar ki, şeridi takip eden engelli ya otobüs durağına tosluyor ya da kaldırıma park eden araca!

Bu kadar olup biten, nasıl idare ediliyor, anlamak mümkün değil. Biz şehir olarak söylemde çok iyiyiz maşallah... Ama hatalarımıza devam ediyoruz, günahı ve sevaplarıyla!.. Kaldırım yapıp yayaları buradan yürütebilmek bu şehirde zor iş vesselam!..

 

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×
K