K
Mehmet UZEL

Mehmet UZEL

mehmet@uzel.com.tr

HERKES KAYSERİLİ OLAMAZ...

Kayserili olmak güzel bir duygudur, ayrıcalıktır ve büyük şereftir. Bu duygular ve şeref başka şehirlerden olan insanlarımızda da vardır elbette. Onu savunmak o diyarlardan insanlara düşer. Kayseri’yi savunmak ise elbette Kayserili insanlara düşecektir. Bu yazıyı yazmamın nedeni İstanbul’dan Kayseri’ye gelen ulusal bir gazetenin yazarı ile çeşitli kurumları, üniversiteyi ziyaret ettiğimizde, Erciyes Üniversitesi içerisinde bulunan 19 fakültenin ve sağlık birimlerinin Kayseri Hayırseverler tarafından yapıldığını görünce çok şaşıran yazar arkadaşım.. ”Türkiye’nin hiç bir şehrinde böyle hayır hasenat yapanları görmedim, bunun için Kayserili olmak gerçekten gurur verici” ifadesini kullanması bizleri çok mutlu etti..

Kayseri, sanayi, tarih, kültür, medeniyet şehridir. Dünyada eşi benzeri olmayan bir kayak merkezi olan Erciyes, gene eşi benzeri olmayan Kapuzbaşı Şelalesi, binlerce kuşu ile Sultan Sazlığı, Kaniş-Karum ile doğal güzellikleri dillere destandır. Devletin sırtına yük olmayan ender şehirlerdendir. Kendi ekonomik gelişmesini insanının organize özellikli yapısıyla sağlamış, dinamik insan yapısıyla takdire şayan bir memlekettir. Güzel coğrafyasını daha da güzel insanlarıyla yaşanabilir yapmayı başarmıştır. Bünyesine memleket ve millet bütünlüğüne zararlı hiç bir akımı katmamıştır. Millet ve devlet birliği ve bütünlüğünü her türlü değerin üstünde tutmuş güzide insanlara sahip bir memlekettir. 

Bu söylemlerim sadece benim yorumum değil, bağımsız ve bizleri tanıma imkan ve fırsatına sahip olmuş herkes tarafından dillendirilen gerçeklerdir. İnsanımız TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’nun dediği gibi “Kayserimiz girişimci ve yaşadığı her memlekete ve insana uyum sağlayan, problemsiz, ekmeğinde aşında insanlardır”

Gurbetçimiz boldur. Bu kadar gurbetçi olması dışa açılmayı kolaylaştırmış ve insanlarımızın memleketiyle olan bağını hiç koparmamasından dolayı da gurbetteki yenilikleri sürekli memleketine getirme fırsatı bulmuştur. Bu, memleketi de özellikli bir yöre yapan faktör olmuştur. 

Kayseri’nin özellikleri bunlarla da sınırlı değildir. Özellikle pastırması, sucuğu dünyaca tanınırlığını temin etmiştir. Hatta geçenlerde sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan'ın Ankara’daki toplantısında Kayseri Pastırmasını tercih etmesi bizleri daha da mutlu etti. Kayseri her zaman özel bir memleket olmuştur. Bu şehirden de özellikli insanlar çıkmıştır. Cumhurbaşkanı, Bakanlar, Genel Kurmay başkanı Kayseri evlatlarından sadece bir kaçıdır.

Turizmde, sanayide, tekstilde, inşaat alanında yine bu memleketin evlatları kendi isimleriyle marka olmayı başarmıştır. Kadir Has, Süleyman Çetinsaya, Saffet Arslan, Mustafa Çıkrıkçı, Bayraktarlar, Küçükçalıklar, Özilhanlar, Ziya Eren, Baldöktüler, Hamtemoğulları, Etem Saykı, Yavuz Altop vs gibi her iş kolundan ünlü simaların ürettiği markalar Türkiye’nin gururu niteliğindedir.

Süleyman Çetinsaya gibi değer nitelikli iş adamı önemli şehrimizde sağlık konusunda başarılara imza atan, üniversitelerde adına fakülteler, konferans salonları yaptıran Kayserimizin gurur kaynağıdır. Ülkenin siyaset, ekonomi, sanat ve edebiyatına yön veren bu kadar kıymetli insan yetiştirme potansiyeli kaç memlekette vardır, bunu bilemiyorum. Coğrafyayı vatanlaştıran unsur insanıdır. Bizim insanımız da coğrafyasını şenlendirip güzelleştirmiştir. Bunu özellikli yapısıyla başarmıştır. 

Kayseri, farklı kültürel yapıdaki insanların barış ve huzur içinde yaşadığı ender memleketlerden biridir. Kardeşlik felsefesinin etkili olduğu memleketlerdendir. Bu yapısıyla vatan hainlerine hiç bir dönemde kucak açmamış ve onları kabul etmemiştir. 

Kayseri mutfak kültürü belki de Türkiye’deki en zengin numunelere sahip bir yapıdadır. Lezzet noktaları mantılarıyla, fırınağzıyla, güvenciyle, yaprak dolmalarıyla, gül tatlısıyla, nevzinesiyle yemek tatlı seçenekleriyle kendine özgü yapısını koruyan bir mutfak kültürünün mümessilidir. 

Bu saydıklarımızdan daha fazla övünülecek bir memleket ve bu memleketin sahipleri olan Kayserililer, Türkiye'de gene ilklere imza atarak bir kadını kulüp başkanlığına getirdiler.

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×
K