K
Mehmet UZEL

Mehmet UZEL

mehmet@uzel.com.tr

HACI BABAM; 'KAYSERİ BİR SALLANDI HEPİMİZ SÜPHANE BONCUĞU GİBİ SOKAĞA DİZİLDİK'

Türkiye olarak çok büyük afetler yaşıyoruz. Haftalarca ormanlarımız yandı. Geçtiğimiz günlerde sellere teslim olduk. Zaten iki yıldan beri ekonomik kriz bir taraftan, kapanıp yeniden açılmayan iş yerleri... İşini kayıp edenler... Hacı Babamın dediği gibi; ”Yaz yaz bitmez oğlum” Sorunlarla boğuşan ülkemiz bugün 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin acı yıl dönümü…

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi, Türkiye'deki deprem gerçeğini ve açısını ortaya çıkarmıştı. Bundan yeteri kadar ders almadık. 2020 Ocak ayında Elazığ, Malatya depreminde Kayseri de nasibini almıştı. Hacı Babamın dediği gibi, ”Sokağa Süphene Boncuğu gibi dizilmiştik"

O gece Kayseri’de yaşayan olarak depremi hissetmeyen var mıdır acaba? Elazığ Sivrice’deki 6.8 şiddetindeki depremle birlikte 30-40 saniyeyi bulan sarsıntının, sanki saatlerce sürmüşçesine yaşattığı korku ve endişeyi ancak yaşayanlar bilir. Kaldı ki Elazığ’daki 6.8 şiddeti Kayseri’ye yansımadı bile, bizdeki sarsıntı 4’ü geçmez sanırım. Elbette sadece Kayseri'de olmadı, 20 yakın ilde hissedildi yaşadı korkuyu insanlar.

Benim gördüğüm hatta bilebildiğim kadarıyla Kayseri depremi hatta afet durumlarına en hazırlıksız kent. Ben daha öceki yazılarımda söylediğim gibi Kayseri’deki Jeoloji Mühendisleri Odası olsun, Mimar Odası olsun Deprem Master planı yapıldı mı? Ben duymadım. Bu odaların tez elden görüşleri alınmalı ve yol haritası çizilmelidir.

Deprem kapımıza dayandı. Eskiden Kayseri için (deprem kuşağının dışındayız bize bir şey olmaz) denirdi. Şimdi bu sarsıntıyla umarın herkes aklını başına alır ve ciddi manada Deprem Master planının hayata geçirilmesi için kolları sıvar. Bugün Kayseri’miz ilk bayan avukatı ve ilk bayan milletvekilimiz sevgili ablam Sevgi Esen’le kısa bir sohbet yaptık. "Kayseri şehir planının uygulanmasına imza atan beş kişiden biri benim” dedi. Ama şehirde artık kayıp oluyoruz, bu ne kadar yüksek bina var, bu binalar komşuluk ilişkilerini de yok ediyor, doğa da ağaç bırakmadık her yer bina oldu. Doğanın dengesiyle oynuyoruz gerçekten de bu konuda geçtiğimiz günlerde Ankara Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ile yaptığımız sohbette "Altındağ’da yüksek binaların yapılmasına her zaman karşı çıktım, hatta bir gün imar müdürüm (Başkanım havada yer çok yapsın) dedi o müdürümü görevden almıştım" dedi. "Biz insanlarımızın geleceğini düşünmek zorundayız" diye anlatmıştı.

Tez elden Kayseri Valiliği, bu Deprem Master planında neler ön görülüyor ise bunu yerine getirmek ve kararlı olmak zorundadır. Aynı şekilde Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Dr. Memduh Büyükkılıç da bu işe yoğunlaşmalıdır. Kayseri’de deprem öncesi alınması gereken tüm tedbirler masaya yatırılmalıdır. Dere yataklarına inşa edilen yapılar, imar barışı ile göz yumulan binalar, deprem toplanma ve sığınma alanları, ekipmanların profesyonel anlayışla eğitilmesi, kurtarma araçları, deprem öncesi kadar deprem sırasında ve sonrasında neler yapılabileceği konusunda ciddi çalışmalar yapılması gerekiyor.

Ey taşına ve toprağına kurban olduğum Türkiyem... Depremin ilk dakikalarından itibaren neredeyse 81 ilin tüm ilçeleri ve köylerinde Elazığa yardım için seferber oldular. Siz bakmayın sosyal medyada; Elazığ, Kürt mü diye arama yapan kansızlara, insanlıktan nasibini almamış yaratıklara. Türkiyemin milyonlarca güzelliğinden söz etmek dururken. Bir kaç kanı bozuğa laf yetiştirmeyi zul sayarım. O kanı bozukların; ta Kanada'da Elazığ’ımın inancına, imanına, vatan ve bayrak sevgisine dil uzatan, kinini kusan Ermeni bozuntusundan hiç bir farkı yok.

Ben gece vakti Büyükşehir Belediyesinin kapılarını açarak Elazığ’a  yardım için çalışan personeli ve Ordusu ile Türkiye’yim. Buz gibi havada formalarını, berelerini, kaşkollarını yağmur gibi sahaya atarak, Elazığ’a gönderen “Elazığ üşüme Fenerbahçe seninle” diyen tüm renkleriyle Türkiye’yim.

Gerek Türkiye gerekse de Kayseri deprem kuşağında yer almaktadır. Var mı değişen bir şey? Yıllar geçiyor deprem gerçeği değişmiyor.

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×
K