K
Mehmet UZEL

Mehmet UZEL

mehmet@uzel.com.tr

EVET, KAYSERİ ÖZHASEKİ’NİN ESERİDİR...

Evet, Karadenizli gazeteci arkadaşım, Kayseri 4 dönem Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Sayın Mehmet Ozhaseki'nin eseridir. Kayseri'de hayranlık içinde gezdiğinizde ağaçsız cadde ya da sokak göremezsiniz. Bulvarların her iki yanı ve refüjleri, yemyeşil ağaçlarla
doludur…

Bulvar boyunca alabildiğine yeşillik, gezi ve çocuk parkları… Kavşaklarda itinayla dikilmiş yaz çiçekleri vardır… Kışın da gelirseniz karların içinden akar kardelenleri görürsünüz.

Geniş yollar, şehrin ortasından geçen hafif raylı sistem, köprülü kavşaklar 1.5 milyonu aşkın nüfusu olan Kayseri'de trafiği büyük ölçüde rahatlatmıştır… Yollarda çöp bulmak çok zor, sokaklar caddeler tertemiz… Evet… Çok etkilendiğiniz değil mi? Doğru söylüyorsunuz! Karadeniz'de sadece dağlarınız yeşil kaldı… Her tarafınız beton yığını… Aynen öyle Kayseri'de 4 dönem belediye başkanlığı yapan Mehmet Ozhaseki, boşuna Çevre ve Şehircilik Bakanı yapılmadı herhalde!

Yıllar önce Hürriyet Gazetesinin şehrimizde etkinliği vardı. Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni,Yazarı Ertuğrul Özkök’ü havaalanında karşıladık Şehir merkezine geliyoruz. Hiç unutmam Özkök, ’’Ya kendimi İsviçre'de zannettim, bu ne kadar geniş yollar, ne modern şehir" dedi. Evet Kayseri Türkiye'de örnek bir şehir…

Sayın Özhaseki Bakanımız; İstanbul'da olsun, Kayseri'de olsun iş insanlarından şehrimizin eksiklerini hep söylerdi. Rahmetli Kadir Has’a "Kadir Amca Kayseri'ye yakışır bir stadyum yaptırsan, bir de fuar alanına Kadir Has Kongre Merkezi de istiyoruz’’ dedi ve rahmetli yaptırmıştı. Mehmet Özhaseki çok sevdiğini her görüşmemizde söyledi. Sadece Kayseri'ye değil Sayın Bakanımız Mehmet Özhaseki, Türkiye’nin bir çok iline okullar yapılmasına yardımcı olmuştur. 

Evet, göreceksiniz deprem bölgesini, çok güzel yapacağından eminim. 

Kayseri'de "Caddeler, raylı sistemler, kavşaklar, köprüler kimin döneminde yapıldı?" diye sorarsanız cevap hiç tereddütsüz 'Özhaseki dönemi' olur. Şehirlerine damgalarını vuran bu insanı halk unutmuyor. Özhaseki, Kayseri'de anıtlaşmış bir isim. "Başarının sırrı nerede?" diye sorarsanız "Kayseri'de her yapılan güzel işin arkasında ortak akıl var" deriz.

İnşallah Ozhaseki uzun bir dönem Çevre ve Şehircilik Bakanlığını devam ettirir de Türkiye'deki yeşil dönüşümü de hep beraber görürüz.

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×
K