K
Mehmet UZEL

Mehmet UZEL

mehmet@uzel.com.tr

CUMHURBAŞKANINA AÇIK MEKTUP...

Sayın Cumhurbaşkanım, siz ve eşiniz hayvan sever ve merhametli insanlarsınız. Sizinde köşkte beslediğiniz köpekler ve kediler var. 2021 yılının son günlerinde Gaziantep’de yaşanan korkunç olay, sorumsuz bir anne ve babanın 4 yaşındaki kızları Asiye 2 pitpull köpeğin saldırmasıyla ağır yaralanan kızımızın tek suçlusu anne ve babasıdır. Çünkü daha sonra yayınlanan videolarda Asiye’nin bu pitpullarla sürekli oynadığı görülmüştür. Bundan dolayı bir hayvan sever olarak böyle tehlikeli hayvanlarla oynamasına aldırış etmeyen tek suçlu annesi ve babasıdır. Tabii bu hayvanları sahibinin de suçu vardır elbette hayvanlara maske takmadan bırakdıkları için…

Sayın Cumhurbaşkanım, gene sizden Allah razı olsun Asiye’nin tedavisi için gerekenlerin yapılmasının talimatını verdiniz. Pitbull köpeklerinin bir çocuğun ağır yaralanmasına sebebiyet vermesi, bütün sokak hayvanlarının toplanması konusunu gündeme getirdi. Sokak hayvanlarının sorunu şehirlerde, ilçelerde yerel yönetimlerin gerektiği kadar saha beslemesi yapmadığından hayvanlar aç bırakılmakta. Bunlar da insanlara çocuklara saldırmakta. Şayet belediyeler bu sokak hayvanları için ciddi çalışmalar (kısırlaştırma, aşılama, küpeleme ve sokak beslemeleri) yapsalar böyle olaylarla karşılaşmayız. Türkiye’nin dört bir yanında belediyeler aşılı, kısırlaştırılmış, kayıtlı köpekleri toplayarak pek çoğunun öldürüldüğü ya da ölüme terk edildiği haberleri gelmektedir.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlı 81 ilin valilik  ve belediyelerine “sahipsiz ve tehlike arz eden hayvanlarla ilgili genelge gönderdi. Bakanlık bu hayvanların Belediyelerin kuracakları güvenli barınaklarda yaşamalarını istiyorlar. Ama belediye bu konuda bir adım dahi atmıyorlar. Hayvanların yaşam alanları barınak değil, doğadır. Ama ne yazık ki doğal alanlar belediyeler tarafından imara açılıyor. Hayvanların yaşam alanları kalmıyor. Senelerdir önüne geçilmeyen popülasyon artışı ve eş zamanlı kısırlaştırma seferberliği, yasaklanmayan hayvan satışı ile üretim çiftlikleri, yaşanan tüm hayvan trajedilerini hep beraber görüyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanım, hayvanların yaşam alanlarından kopartılmaları ve olumsuz koşullarını hepimizin bildiği, ölüm kampı olan barınaklarda ölüme terk edilmemeleri vicdana sığmadığı gibi bizler, kuşu ölen bir çocuğa baş sağlığına giden bir peygamberin ümmetiyiz. Ancak doğru bildiklerimi yazmak zorundayım.

Sayın Cumhurbaşkanım, ülkemizde 33 veteriner fakültesi var. Burada görev yapan hocalarımız, okullarımızda çocuklara hayvanlara nasıl davranılır, hayvan sevgisi nasıl aşılanır, sokakta, mahallede yalnızken bir hayvan gördüklerinde ne yapmaları gerekir bunların eğitimi verseler çok şeylerin değişeceğine eminim.

Sokak hayvanlarının sorunu ne yazık ki halen ülkemizde çözülmedi. Belediyelerin bu sorunu hayvanların barınaklarında değil doğal yaşam alanlarına konulması ile çözmeleri önemliddir.

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×
K