K
Mehmet UZEL

Mehmet UZEL

mehmet@uzel.com.tr

BUGÜN SEVİMLİ DOSTLARIMIZIN GÜNÜ…

Evet, 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları günü olarak kutlanıyor. Türkiye'de ise yeni yeni değer verilmeye başlandı. Bugün 4 Ekim hayvan Hakları günü daha geldi. Büyükşehirlerde, barınaklarda ve okullarda bir takım kutlamalar yapılmaktadır.

Ben burada Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan’ı da hayvan hakları yasasının çıkması için çok gayret gösterdiler. Emine Hanım özellikle hasta ve sokak hayvanları için çok gayret gösterdiler evlerinde bu hayvanları görebilirsiniz. Bunun yanında Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, hayvan sever bir bakan kendisinin de köpekleri ve kedileri var. Bazı yasaklar getirdi. Bunun yanında bütün belediyelere talimat vererek sokak hayvanlarının beslenmesi için sahada kendisi, beslemeler yaptı.

Şehrimizde bu konuda Türkiye’nin ilk “Pati Köyü”nü kuran Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, bence Türkiye’nin en hayvan sever başkanı olarak görüyorum. Çünkü bunlar için mezarlık dahi yaptırdı. Kayseri’ye gelen yazarlar, sanatçılar, başka ilerden sadece Pati Köyü görmek için üniversite ögrencileri ziyaret ediyorlar. Ben burada Sayın Başkan Yalçın'ı kutlamak isterim. Sadece Pati Köy yapmakla kalmadı toplama ekipleri olsun, besleme ekipleri çok güzel çalışmaktadır. Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar da Kocasinan İlçesinde bulunan yüzlerce besleme ünitelerini sürekli kontrol edip kendi elleriyle besleme yapmakta. Çolakbayrakdar, yakın zamanda Türkiye’nin en modern, en büyük kedi kasabasını faaliyete geçireceğini söyledi. Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu ise seçildiği günden beri pati parkı, pati köyü yapacağını söylemesine rağmen birşey yapmadı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç da, sokak hayvanlarının beslenmesi için çok güzel çalışmalar yapmaktadır. Aynı zamanda Hayvan Barınağına gerekeni yapmaktadır. Hatta yeni barınak için çalışmalar yapıyor. Burada ayrıca Büyükşehir'de görev yapan kendisinin de hayvanları olan Buket Ergin ve Hayvanat Bahçesinden barınaktan sorumlu Burhanettin Bacak’a da teşekkür ederim. Kayseri ve çevresinde İlçelerinde sokak hayvanları için sürekli besleme yapmaktadırlar.

Ben “Sokak hayvanları” söylemini kabul etmiyorum. Onlar sokak hayvanı değildir. Onlar “Sokağın Hayvanlarıdır” Her sokakta bir kaç gönüllü hayvan olmalıdır. Sokağın sakinleri tarafından bakılmalı ve gözeltilmelidir. Bu gönüllü hayvanlar sokağı sahiblenir ve korur. Sokağı kendi alanları ilan edip sokağı, mahalleyi koruma altına alıp yabancıyı hatta diğer hayvanları da kendi alanlarına sokmazlar.

Sokağın hayvanları genellikle köpek ve kediler olup mağdur ve ezilen kesimi ise köpeklerdir. Onlara çok şey borçluyuz. En önemlisi de Allah yarattığı her canlıyı bir görev için yaratmıştır. İnsan onuru ile hayvan onuru Allah gözünde eşit olup sadece statüleri farklıdır. İçinde bulunduğumuz eko sistem sadece bize ait olmayıp hayvan ve bitkileri de kapsar. Bu dünya hepimizin. Var olmak hayvanlar için de esastır.

Bu hak insanlara olduğu gibi hayvanlara da Allah tarafından lütuf edilmiştir. Kuran-ı Kerim'de hayvan hakları özenle işlenmiştir. Mekke'den Medine'ye savaşa gittiğinde Peygamberimiz önce atların ve develerin yüklerinin boşaltılıp  sularının verilmesini daha sonra namaz kılınmasını istemiştir.

Müslümanlığın temel ilkesi merhamettir. Sokağın hayvanlarını yaşatmak ulusal direncimizdir. ”Karıncadan, file kadar hepsi Allah'ın Ailesidir” diyor Hz. Mevlana...

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×
K