K
Mehmet UZEL

Mehmet UZEL

mehmet@uzel.com.tr

"BOŞALTIN ARTIK ŞOFÖR MAHALLİNİ"

Ben değil bu soru genç bir kızımızdan (Karaca) rumuzu ile bana gönderdi. Soru hayli net. Şöyle de denilebilinir; nedenli bir soru... Bir nedeni olmasa; neden sorulsun değil mi? Neden ve niçinlerden kaynaklı benzer bir soruyu biz sorsak, sanırım alırdık başımıza en popülerinden bir “genç kızımızın” sorunu.

Ne yazık ki, toplumumuz siyasette de tam bir korkaklık sergiliyor. AK Partiyi bir daha seçmezsek, yardım felan kalmaz, CHP gider ise laiklik gider, MHP Mecliste olmazsa ülke elden gider.. Korkmayın kardeşim ne AK Parti yok diye kömür yardımı biter ne CHP yok diye laiklik elden  gider, ne de MHP yok diye ülke elden gider. Bu anlayışı bir tarafa bırakın kardeşim..

ŞEHRİN SİYASETİNDEKİ ŞOFÖR MAHALLİ BOŞALMALI…!!

Yaşım gereği Kayseri siyasetini yaklaşık olarak 25 yıldır takip ederim. Kendimden önceki yılları ise hem okuyarak hem de dinleyerek az çok biliyorum. Ayrıca siyasetin hakim olduğu bir kurumda çalışınca ister istemez bir çok konuyu vakıf oluyor insan. Geçmişte anne babalarımızdan çokça duyduğumuz ve ülke siyasetinde 40-50 yıl baş aktör olmuş siyasilerin artık bıkkınlık oluşturduğu ve değişmesi gerektiği ile ilgili serzenişlerine benim gibi sizler de kendi etrafınızda şahit olmuşunuzdur. Her ne kadar siyasi portrelerdeki değişim son yıllarda ülke genelinde bir miktar başarılmış ise de yerelde bunun değişmesi zor görünüyor. Dedelerimizden çok duymuşuzdur. “Siyasette gözümü açtım Demirel, Ecevit vardı. Torun tosun sahibi oldum hala varlar ve yazık ki torunlarımın bahtını da bağlayacak bu adamlar” derlerdi gülerdik.

O günler geldi geçti belki ama bulunduğumuz şehir özelinde Kayseri için söylemek gerekirse durum dedelerimizin serzenişini aratmaz bir görünüm arz ediyor. Şehrin siyasi anahtarını elinde tutanlar 25-30 yıldır aynı yüzler ve simalar. Beni gömecekler öyle anlaşılıyor ama bari yavrularım değişik yerel idareciler görse diye içimden geçmiyor değil. Aslında bu durum şehrin siyasetçi üretememesinden mi? yoksa birilerin tıkadığı yükselme yollarından nitelikli ve kabiliyetli insanların geçememesi mi? Buna şehrin insanı kafa yormalı.

Kayseri’de siyasi deneyimi çok büyük olan bir ağabeyimle konuşurken şöyle demişti. “Bu şehirde vekillik ve belediye başkanlığına gidecek araçların şoför mahalli hep dolu olmuştur. Kimse orada kendine yer bulamaz. O yüzden bir avuç azınlığın hatta şehrin yerli ekabirinin o şoför mahallini boşaltması imkansız olduğu için kimseye sıra gelmez.” Bu cümleler bana hem benzetme olarak çok çarpıcı hem de traji komik gelmişti. Siyasette bir şeyler üretme kabiliyeti olan insanların önü yıllar yılı bu şekilde kapatılmış anlaşılan. Bir avuç yerli ve güç sahibi azınlık ya yola oturmuş kimse geçemiyor. Ya da makama giden aracın şoför mahallini işgal etmişler. Daha da vahimi kendileri oradan inseler bile binecek veliahtı tayin etme arzuları nedeniyle, teşkilatlarda çalışan veya halkın değer verdiği insanlar kendilerine sıra gelmeyeceği inancıyla uzak durarak, mesafe koyuyorlar siyasetle aralarına. Çünkü siyaset veliahtında ehliyet, liyakat, nitelik ve kabiliyet aramıyor. Partiye ve ağabeye biatı en yüksek adamı kendi yerine bırakmaya çalışıyor.

Böyle olunca ne mi oluyor? İlk olan şehir nitelikli siyasetçi üretemiyor…

Kendileri bir önceki kuşak ağabeylerine “yeter artık çekilin önümüzden” diyerek geldikleri makamlarda söyledikleri her sözle imtihan olarak, 30 yıldır Kayseri siyasetinin bahtını bağlayarak şehrin önünü açmayan adamlara dönüşüyorlar. Eğer bu şehirde falan vekil falan başkan olmazsa şehir biter algısı üzerinden kendilerini her dönem pazarlamaya dair bir yol tutturmuş gidiyorlar. Bu gelinen noktada biz olmazsak hiçbir şey olmaz kibrine dönüşmüş durumda. Bu kibir kırılmalı artık.

2023 seçimlerinde siyaset yeni yüzlerle geldi. Ben burada iki milletvekilimizin Dr.Murat Cahit Çıngı ve Şaban Çopuroğlunu takdir ediyorum. Tam vatandaşın istediği vekiller sahada halkın içindeler insanların sorunlarını yakından takip ediyorlar. Geçtiğimiz günlerde benim de başkan yardımcılığını yaptığım ASED'in (Anadolu Sanat Edebiyat Derneği) toplantısına katılan Dr. Cıngı çok güzel modernleşme üzerine konuşma yaptı. Yolcu ederken hiç görmediğim bir manzara ile karşılaştım ne makam şöförü ne de koruması vardı. Kendisi aracını kullanarak gitti. Kayseri'de diğer vekillere bakıyorum modun düğün salonlarında şahitlik yaparak günlerini geçiriyorlar. Ya arkadaş insanlar aç, evine ekmek götüremeyen binlerce insan var, boşanmalarda şehrimiz liderliğini sürdürüyor. Bu konuda psikolog Sevgi Keske, "İnsanlar ne yapacağını şaşırdı. Baba, evine ekmek götüremiyor, götüremeyince de bunalıma giriyor. Aillerlerde ayrılmalar başlıyor" Bunları dikkate almazsak sonuçları çok vahim olacağını söyledi. 

Bakın ben geldim gidiyorum ve 7-8 adamdan ibaret bu yüzlerden bana bıkkınlık geldi. Elbette tecrübeyi yok saymıyorum ama kimse alternatifsiz değildir bunu biliyorum. Bugüne kadar oy verdiğim parti bu serzenişlerimi dikkate almaz ise asla oy vermeyeceğim. Yeter arkadaş (!) başka kimse yok mu bu şehirde? Siyaset mülkünüz mü sizin? Düşün artık milletin yakasından. Yenilensin şehrin vizyonu ve yeni bir umut doğsun yerelde. İnin artık ve boşaltın şu şoför mahallini...

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×
K