Mehmet Bayramoğlu

Mehmet Bayramoğlu

mehmetbayramoglu.tr@gmail.com

TOPLUMSAL OLAYLAR ve MÜDAHALE ŞEKLİ...

Toplumsal olaylarda, olayları kontrol altına almanın ve düzeni sağlamanın birçok yöntemi bulunmaktadır.

Bu yöntemlere geçmeden önce, özellikle;
1- Olayların kaynağı, sebep sonuç ilişkisi araştırılmalı
2- Haklılık/haksızlık nedenlerine bakılmalı
3- Olayları çıkaranların eğitim ve kültür seviyeleri incelenmeli

Bu üç maddeyi analiz ettikten sonra, eğer ki niyetiniz objektif bir şekilde toplumsal olaya çözüm üretmek ise, işiniz çok kolaydır. "Eskiden, atların asil olup olmadıklarını ölçmek için ‘kırbaç testi’ denen bir yöntem uygulanırmış, yani kırbaçla terbiye etme yöntemi.
Kırbaçlanan atlar arasında, kendisine vurulan kırbacı asla unutmayan atlar ''Asil At'' olarak değerlendirilirmiş."

Kıssadan da anlaşılacağı üzere; burada üç maddeyi belirtmemin sebebi, her toplumsal olaya, aynı yöntemlerle müdahele edilmesinin uygun olamayacağıdır.

Bu tür olaylarda; taraflar niyetlerinde samimî ise, fayda/yarar ilişkisi ve objektif bir bakış açısıyla çözülemeyecek hiçbir konu ve sükûta kavuşturulamayacak hiçbir toplumsal olay bulunmamaktadır.

Yeter ki art niyetli olunmadan, hâlis bir niyetle, karşı tarafın da haklı olabileceği gözardı edilmemeli. Haklı değiller ise de mutlaka gerekçekeriyle izah edilmelidir.

Haa, bu arada şu da unutulmamalıdır ki; bu tür toplumsal olaylarda, olayları sabote edip ortalığı karıştırmak ve haklı talepleri boşa çıkarmak isteyen mihraklarca, şiddet içeren provokasyonlar da olacaktır. Bunlara karşı da mutlaka çok dikkatli olunmalıdır.

Saygılarımla...

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×