K
Mehmet Bayramoğlu

Mehmet Bayramoğlu

mehmetbayramoglu.tr@gmail.com

SEÇMEN DAVRANIŞLARI; KİM NEYE GÖRE OY VERİYOR?

Ülkemizde siyasî partilere oy veren vatandaşlarımızın, tarafgirlik ve kemik oyları haricindeki oyların, partiler açısından dağılım ve yerdeğiştirme özelliklerini inceleyecek olursak;

1- İktidar partisine oy verenler açısından; 
Muhalefetteki siyasi partilerin lider vizyonu ve siyasi misyonlarını yeterli görmeme ve "kime oy verelim ki" diyerek verilen oylardır. 

2- Muhalefet partisine oy verenler açısından;
İktidar partisinin politikalarına, uzun süre iktidarda kalmanın oluşturduğu atâlet ve adâletsiz uygulamalarına kızdıkları için muhalefete verilen oylardır.

3- Diğer muhalefet partilerine oy verenler açısından;
Bunlar marjinal gruplar olarak, dîni referans ve milliyetçi kimlikler üzerinden oy verirler. Bunların oylarında pek fazla yer değiştirme olmamaktadır.

Seçmenlerin bu yaklaşımları sonucu siyasî partiler de; "Nasıl olsa her hâlükârda oy alıyoruz" düşüncesiyle hareket ederek, gerek iktidar gerekse muhalefet olarak herkesin hâlinden memnun olduğu bir tablo ortaya çıkmaktadır.

Hâlbuki, seçmenlerin partilerine oy verme kriterleri olarak;
Millî, sosyal, kültürel, ekonomik, demokrasi, insan hakları, özgürlükler, iç ve dış politikaları konularında parti programlarına göre bilinçli olarak oy verme işlemlerini gerçekleştirip, seçimlerden sonra da, bilinçli bir seçmen olarak partilerinin parti politikarı harici varsa olumsuz uygulamalarını kanunlar çerçevesinde sorgulamalılar ki...

Ülke olarak her yönden kalkınmış, demokratik, sosyal ve hukuk devleti olma yolunda adım atmış olalım.

Saygılarımla.

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×
K