K
Mehmet Bayramoğlu

Mehmet Bayramoğlu

mehmetbayramoglu.tr@gmail.com

KİMİN BAŞÖRTÜSÜ?

Nelere kâdirmişsin sen başörtüsü... Bir dönem, bir kesimin korkulu rüyası iken; şimdilerde ise, yine bir kesimin yaptığı birçok şeye sütre oluyorsun.

Başörtüsü için zamanında, uğruna ne mücadeleler verildi; nice eğitimler yarım bırakıldı, nice kadınlar, kızlar ve eşleri kapalı olan erkekler horlanıp dışlandılar; hatta işlerinden güçlerinden el çektirildiler.

O dönem ne hikmetse, başörtüsü birşeyler için hep engeldi.
- Eğitime engeldi
- Bilime, üretime engeldi
- İlerlemeye, kalkınmaya vb birçok şeye engeldi.
Bu nedenle de, temcit pilavı gibi ısıtılıp ısıtılıp gündeme getiriliyordu.

Tâa ki; başörtülülerin bu mağduriyetlerinden yola çıkılarak,
belirli bir mücadele dönemi sonunda, zaman ve şartların da getirdiği sonuçlarla birlikte; başörtüsünün yukarıda belirtilen eğitim, bilim, üretim, ilerleme gibi şeylere hiçbir mâni engel hâlinin olmadığı da görülmüş oldu.
 
Eğer ki; başörtüsü bir hâk mücadelesi idi ise, tâbî ki öyleydi, bu mücadelede başörtülü kadınlar ve bunları savunanlar muvaffak oldular.
Vede başörtüsüne karşı olanların birçoğu da, zamanla bunlara hak verdiler.

Lâkin, asıl olanlar da bundan sonra oldu. Başörtüsünün özgürleşmesi için verilen onca haklı mücadelenin sonunda; sanki başörtüsü birilerinin haksız, hukuksuz, faaliyetlerinin önüne sütre yapılmak istenir hâle getirildi.

Başörtüsü varsa herşey tamam, dinî bir zafer kazanılmış; başka da birşeyin önemi yok gibi bir durum algılandı.

Ayrıca başörtüsü, sanki birilerinin, bir kitlenin gibi görülerek, başkalarının da kullanması, ya yadırgândı yada istenmedi.

Bütün müslüman kadınların ortak kullanım örtüsü olan başörtüsü, insanların ayrıştırılması gibi; maalesef bizim başörtülüler, diğer başörtülüler gibi de ayrışmaya kadar gidildi.

Başörtüsü için verilen onca haklı mücadelenin sonu böyle olmamalıydı, nefisle yapılan mücadelede maalesef yarı yolda kalındı.
 
Saygılarımla...

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×
K