K
Hüseyin Tezgider

Hüseyin Tezgider

HTezgider@gmail.com

REKLAMLARDAKİ AVRUPA'YA KANMAYIN

Sevgili hemşerilerim 2019 yılında 2 defa güzel memleketimiz Kayseri'ye gelebilme şansına sahip oldum. İkinci gelişimde biraz fazla Kayseri'nin köy ve kasabalarıni ziyaret etme fırsatı bulduk. Ziyaretlerimizde fırsat bulabildiğimiz kadar hemşerilerimizle farklı konular üzerinde sohbet ettik.

Nereye gidersek gidelim bir konu dikkatimden kaçmadı. Hemşerilerimiz Avrupa'yı çok farklı tanıyor. Avrupa o kadar farklı anlatılmış ki Avrupa'da hayat çok basit ve kolay zannediliyor. Sevgili hemşerilerim Almanya'da Mark zamanında hayat çok güzel ve ucuz idi. Örneğin 50 Mark bugün 25 Euro karşılığında bir alışveriş arabasını doldurabilirdiniz. Oysa Euro zamanında, 25 Euro'ya 2 kişi lokantada bir defalık yemek yese neredeyse borçlu çıkacak. 

Başka bir örnek; 
Yaşadığımız şehirlerde 700 Euro'ya 2 oda 60 metrekare bir ev bulan kendisini çok şanslı hissediyor. Ayrıca Almanca bilmeyen insanlar sosyal ve kültürel hayattan çocuklarının eğitimlerinden kopuk yaşıyor. Herhangi bir sıkıntı anında sadece dil bilmediğinden dolayı bilinçli veya bilinçsiz olarak haklarını alamıyor.

Avrupa'daki hemşerilerimizin en büyük sorunlarının başında; Ailelerimizin herhangi bir sebepten dolayı, gençlik daireleri ile veya eğitim yerlerindeki sorunları ile veya işlerindeki yetersiz kazançları ile verdikleri yaşam mücadelesidir.

Türkiye'de özellikle seçim arefellerinde olduğundan daha farklı anlatılan Avrupa için, birçok gencimiz yanlış şekilde de olsa Avrupa rüyası görmeye başlıyor. Avrupa'ya geleyim de nasıl olursa olsun deyip Avrupa'ya gelen birçok gencimiz umduğunu bulamayınca geri dönmek zorunda kalıyorlar.

Biz diyoruz ki; Reklamlardaki Avrupa'ya inanmayın.
Alman resmi makamlarının verdiği sayılara göre 2017 yılında 48.000 Türk Almanya'ya taşınırken, aynı yıl içerisinde 27.000 Türk Türkiye'ye geri dönmüş.

Sevgili hemşehrilerim; Böylesine hayati bir kararı almadan önce gideceğiniz yeri, oradaki sosyal, kültürel ve yaşam şartlarını seçim reklamlarındaki propagandalara bakarak gitmeyin. Gideceğiniz ülkeyi, yöreyi iyi araştırın öyle gidin.

Sayın Hemserilerim;

30 yıldır Avrupa'nın her köşesindeki gurbet hayatıma sıkıştırdığım 19 yıllık sosyal danışman yasantımla sizlere buradan hitap etmeye çalışacağım. Saygılarımla...

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×
K