K
Hüseyin Tezgider

Hüseyin Tezgider

HTezgider@gmail.com

Hastanelere Özel Yetki Donanımlı Güvenlik Görevlisi Lazım

22.02.2020 tarihinde güzel Kayseri''''''''mizin Erciyes Tıp Türkan - Mehmet Büyüknalbant Çocuk Hastanesi acil kısmına gittik. Acil giriş kısmında rastgele park eden arabalardan dolayı giriş kapısından arabamizla geçemedik. Yolun karşı kısmında ortalama 10 metre uzakta park yerine arabamızı park edip yürüyerek çocuğumuzu acile aldık ve hızlı bir şekilde çocuğun muayene işlemleri başladı.

Ben tekrar dışarı çıkıp rast gele arabaların yanına gittim. Arabaların park edişine bakınca aklıma Üç soru geldi.
1- Ya bu araç kullanıcıları vurdumduymaz
2-Veya trafik kurallarından anlamıyor, vurdumduymaz, park edişlerinin çevrede yol açtığı tehlikenin farkında değiller
3-Ya da sürücü kurslarında yeteri kadar eğitim almıyorlar.

Sonrasında araç sahiplerinin birkaçı ile konuşmaya çalıştım. Konuşmaların sonrasında bahsettiğim 3 varsayımların 3''''''''ü de uyuyordu.
Oradan ayrıldıktan sonra hastane girişteki güvenliğin yanına gidip bu konuyu onlarla konuştuk.

"Beyfendi acil giriş tarafında arabalar rastgele park etmiş. Biz acile geldik ama giremedik. Siz bunlara karşı bir şey yapmıyor musunuz?" sorumuza görevli şu cevabı verdi: "Elbette bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Vatandaşa laf dinletemiyoruz. Trafik polisini arıyoruz geliyorlar ceza yazıp gidiyorlar. Bazen de arabaları çekiyorlar. Yine de engel olamıyoruz."

Hastane güvenliği de artık pes etmiş ki giriş katında hasta kayıt yapılan kısma oturmuş çevreyi gözetliyor. Ambulans mı gelir, acil bir hasta mı gelir kimsenin umurunda değil. Devlet yetkilileri hastane yapmış, kural, kanun koymuş gel gör ki kim uygulayacak. Biz yine en basit olanını yapıp en basit olanını yapalım. Maaşı alıp mümkün olduğu kadar mecbur olmadıkça calişmayalim.

Peki burada başka bir uygulama yapılsa mesela: Hastane güvenliğine özel bir yetki verilip trafik polisi gelmiyorsa ceza yazsa?
Veya yok kardeşim yorulmak istemiyorum diyorsa, kamera yerleştirilip hep gelen araçlar kayıt edilip ceza yazılsa? Araba çekicileri usanmışmış. Gören de bedava çekiyor zannedecek.

Değerli kardeşlerim;

Düzeni bozan bu kardeşlerin kurallara uyması için gerekiyorsa ceza şart. Bu iş böyle hatır gönül işi ile olmaz. 
Vatandaş yolun 10 metre karşısına park etmiyor. "Zaten kontrol eden de yok" diyor.
Sağlık görevlilerinin can kurtarmak için saniyelerde yarıştığı hastanelerde, trafik kurallarını keyfiyen ciddiye almayan insanların ve görevi ihmal edenler için yetkililerin bir önlem almasını ümit ediyoruz.

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×
K