K
Hüseyin Tezgider

Hüseyin Tezgider

HuseyinTezgider2020@gmail.com

GURBETTEKİ KAYSERİLİLER YAZIN İZNE GELECEK Mİ?

Gurbetçi Kayseri'liler ve Koronavirüs... Sizin de bildiğiniz gibi koronavirüs bütün dünyayı etkisi altına aldı. Dünyada hiç bir şey eskisi gibi değil ve olmayacak. Peki Avrupada yaşayan Kayserililer koronavirüse nasıl bakıyor?

Avrupalı Kayseri'liler 50 yaş altı genelde koronavirüse fazla inanmıyorlar. Koronavirus konusunda büyük bir kısmı hükümetin aldığı kararları yersiz ve radikal buluyor. Peki, birinci nesil gurbetçi Kayseri'liler ne düşünüyordur? Sayıları gittikçe azalan birinci nesil koronavirüs konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olmadıklarını ve çevredeki bilgi kirliliğinin çokluğundan dolayı sağlıklı karar veremediklerini dile getiriyor.

'Kayseri'ye izine gidecek misiniz?' sorusuna ise genellikle şu cevabı veriyorlar. Koronavirüs olaganüstü hal düzenlemesinin Avrupa'da bir çok ülkeyi derinden etkilediği, karayolu ile Turkiye'ye gitme konusunda yolda türeyecek olan soyguncu çetelerden endişelendiklerini ve buna rağmen izine gitmek istediklerini dile getiriyorlar. Uçak seyahati için biletlerin çok pahalı olduğunu ve herşeye rağmen karayolunu tercih edenceklerini söylüyorlar.

Gurbetçi Kayserililerin, bir de Kayseri korkusu var. Genelde izin için memlekete gittiklerinde asıl şikayeti esnaflar oluyor .
İzin döneminde fiyatların bir çoğunun neredeyse yüzde 400'lerin üzerine çıktığını, koronavirüs döneminde esnafların ettikleri zararı bir an önce telafi etmek isteyecekleri ve bu yükün büyük kısmının faturasının gurbetçi Kayserililere kesileceği endişesini taşıyorlar.

Herşeye rağmen vatan, memleket hasreti çeken Kayserili hemşerilerimizin son anda alabilecekleri karar ile Kayseri'ye gidebileceklerini düşünüyorum. Tıpkı 83 yaşındaki Yerlikaya amcamız gibi... Koronavirusten korkmadığını ve vatan hasretinin ağır bastığını bu sebepten en kısa zamanda Kayseri'ye gitmek istediğini söylüyor. 

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×
K