K
Hüseyin Tezgider

Hüseyin Tezgider

HuseyinTezgider2020@gmail.com

Gurbetçi Kayserililer Mega Yasaklara Hazır

Bütün dünyayı etkisi altına alan COVID-19 alışagelmiş herşeyi unutturdu. COVID - 19 insanları öyle bir etki altına aldı kı evlatları ebeveynden, ebeveynleri evlatlardan kaçar oldu. Aile fertleri bir birine hasret kaldı. COVID 19'dan dolayı ölümler artmaya başladı. Virüs yaşlı genç herkese korku saldı. Ülkeler iflasın eşiğine geldi, firmalar iflas etti. Bu durumlar karşısında çaresiz kalan ülkelerden birisi de Almanya... Almanya ne önlem alsa da ne hastalığı azaltabildi ne de ölümlerin önüne geçti. Kapanan mekanlar, gece sokağa çıkma yasakları etkili olamayınca Almanya Mega Yasaklara hazırlanmaya başladı.

Alman hükümeti Başbakan Angela Merkel başkanlığında 19.01.2021 tarihinde bütün Almanya'yı kapsayacak mega yasakları konuşmak için bir araya geliyor. Bu durumu Avrupalı Kayserili hemşerilerimize konuştuk.

Avrupalı Kayserili Hemşerilerimiz diyorki;
Ölüm bir gün hepimizi yakalayacak, kaçışımız yok. Biz onlemlerimizi aldık. Yetkililerin uyarılarına kulak veriyor uyguluyoruz. Yediklerimize içtiklerimize, hijyene dikkat ediyor, sosyal mesafeyi mümkün olduğu kadar koruyoruz. Yaşananlardan edindiğimiz tecrübelerden dolayı virüsü en çok hiç ummadığımız yakınlarımız bulaştırır. Onların kimlerle bir araya geldiğini bilmediğimizden dolayı hijyenne dikkat edince korunma olayı daha etkili oluyor. 

Gurbetteki Kayseri'liler başka kısımlara bakarak daha az hastalanma ve ölüm vakaları yaşıyor. Almanya'da yaklaşık 50 yıldır yaşayan 85 yaşındakı Hasan Yerlikaya amcamız bu konu ile şöyle açıklama yapıyor; Karantina kurallarına harfiyen uyuyorum. Evim ile camii arası yaklaşık 2 kilometre. Günde 5 vakit namazımı camide kaçırmadan kılıyorum. Kuralları ihmal etmediğim için ne ölümden korkuyorum, ne hastalıktan. Hareketliliğimi, herkese tavsiyem yemek ve içeceklerinize dikkat edip bol hareket edin. Hareket insanın psikolojisini korur. 85 yaşında hiç uşenmeden kendi işimi kendim yaparak sağlıklı kalıyorum. Ölümden kaçış olmaz ama uyarılara uymak uzun ve sağlıklı yaşamı kolaylaştırır.

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×
K