K
EDİTÖR'den...

EDİTÖR'den...

haber@kayserihaber38.com

YALVARIYORUZ…

Koronavirüs salgınında vurdum duymazlık ve can kayıpları ne yazık ki devam ediyor. Dünya 2019 Aralık ayından, Türkiye ise ilk vakanın görüldüğü 2020 Mart ayından beri salgınla imtihan oluyor. Olumsuz rakamlar her geçen gün yükseliyor. Normalleşme adına atılan adımlar da ne yazık ki tedbirsizlikler nedeniyle gecikiyor.

Yaklaşık 3 hafta önce yüksek riskli iller arasında birinci sıraya oturan Kayseri’de son günlerde salgın yayılım hızı durağanlaştı. Vali Şehmuz Günaydın’ın ifadeleriyle bu böyle. Kent genelindeki koronavirüs tablosuyla ilgili rakamlar yine verilmedi tabi. Hastaneler bilindiği üzere virüsü alan ancak genel durumu iyi olan pozitif vakaları evlerine gönderiyor. Takipleri telefonla ve arada bir ziyaretlerle yapılıyor.

Kayseri’de ve dünyada risk hala sürüyor. İhmal, salgını hafife alma, ‘bana bulaşmaz’ düşüncesizliği ya da ‘benim vücut direncim yüksek’ düşüncesi koronavirüsün aldığı canlara yenilerini eklenmesine neden oluyor. Salgının geldiği noktayı anlatması bakımında yaşadığımız bir örneği aktarmak istiyorum. Oturduğumuz 22 dairelik apartmanda aynı anda 4 dairenin karantina altına alındığı günleri yaşadık. Bir komşumuz da ne yazık ki hayatını kaybetti. İlerlemiş yaşına rağmen zaman zaman maskesiz dışarıda gördüğüm komşum, gittiği bir ziyaretten virüsü kapmış. Eşi de hastalığa yakalandı. Hastanede tedavi görürken, erkek komşumuz hayatını kaybetti. Tedavisi devam eden hanımının ise kocasının öldüğünden hala haberi yok.

AK Parti’nin doktor kökenli Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, Kayseri’deki salgın tablosunun ağırlığına dikkat çekerek yalvarmıştı. Gidişatın kötü, riskin yüksek boyutlarda olduğunu anlatan Tamer, “Yalvarıyorum tedbirlere uyun” demişti. Aynı yalvarışını başka bir günde de tekrarlamıştı.

Risk devam ediyor ve çember giderek daralıyor. Kayseri Haber 38 ailesi olarak bizler de yalvarıyoruz… Biliyoruz çalışmak zorundasınız, zorundayız. Ne olur yüzde 70 – 80 oranında koruyuculuğu doğrulanmış olan maske kuralına riayet edelim. Sosyal mesafe ve temizlik kurallarını da kesinlikle ihmal etmeyelim.

Sağlıcakla kalın…

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×
K