K
EDİTÖR'den...

EDİTÖR'den...

haber@kayserihaber38.com

SAYIN VALİMİZE AÇIK TEKLİF; SARIMSAKLI BAKIM İSTİYOR

Hava sıcaklığının insanları bunalttığı bu dönemde, herkes serinlemek için yer arıyor. Kayseri’de de birçok mesire alanı bulunuyor. Ancak öyle güzellikler var ki, yanı başındaki çirkinlik o güzelliği gölgede bırakıyor.

Bahsettim yer Sarımsaklı Barajı Mesire Alanı… Kent merkezine 32 kilometre mesafedeki mesire alanı, doğal yapısı ve ağaçlık olması nedeniyle gerçekten zaman geçirmeye değer bir mekan. Ancak göğe yükselen ağaçların yeşilliğinin dışında mekanda bir karış bile yeşil alan olmaması insanı düşündürüyor. Orman yeşili pek de bakım istemediği için hala yaşamaya devam ediyor gibi. Zemin örtüsü ve yer hizmetleri ise maharetli bir belediyenin bakımına muhtaç. Hal böyle olunca, suyun maviliği, mesire alının kuraklığıyla buluşunca ortaya güzel/çirkin bir manzara çıkarıyor. Bölgeye gelen her insan inanın bizim gibi düşünüyordur. Gelişigüzel düzenlenmiş araç park alanları, yıkık duvarlar, engellilerin kullanımına kapalı bir mekan, yer yer ziyaretçilerden kaynaklı pis bir ortam ve zeminde bir karış yeşil alanın olmadığı yer insanın yüreğini sızlatıyor.

Mesire alanına girişler şu an ücretsiz. Ancak keşke bakımlı bir alan haline getirilse de cüz-i bir ücret alınsa diyor insanlar. Ücretlendirmenin de kar amacı gözetmeksizin maliyet odaklı ayarlanması olması şartıyla. Bütün bunlar yapılamaz mı? Pekala yapılabilir. Kente atandığı günden buyana turizmi dilinden düşürmeyen ve gittiği her doğal zenginliğimiz karşısında hayranlığını dile getiren sayın valimiz Gökmen Çiçek’in burayı da gündemine alacağına inanıyorum. Melikgazi Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ya da Valilik; hangisinin buradaki güzelliğe güzellik katmasının önemi yok. Yeter ki birileri sahip çıksın.

MANGAL YASAĞI MANTIKSIZLIĞI

Sarımsaklı Barajı Mesire alanında yarım saatte bir yapılan “ateş yakmak yasaklanmıştır” anonsu da bize mantıksız geldi. Tamam, orman yangınlarının önlenmesi için geniş orman alanlarına girmenin ve ateş yakmanın yasaklanmasının bir mantığı olabilir. Ancak, dört bir tarafı çevrili, görevlilerin olduğu ve en önemlisi de mesire alanı olarak düzenlenen alanda mangal yakmanın yasaklanması mantıksız. Bu bakanlık genelgesini ‘nerede bir ağaç varsa’ düşüncesiyle genellemek doğru değil. Hal böyle olunca insanlar başka yollara tevessül ediyor. Yasaktan habersiz Sarımsaklı’ya gelen birçok kişinin, yasağı öğrendikten sonra geri dönerek hemen girişteki korumasız ağaçlık içinde mangal yakması gibi.   

YÜZME ALANI ÖNERİSİ

Milletvekilleri ile alâkalı fıkralaşmış bir şey anlatılır hani. Meclisteki bir oturumda, konuşmacı milletvekilini dinlerken uykuya dalan bir Kayseri milletvekili, birden uyanır ve gayr-ı şuurî olarak bağırır, “Kayseri’ye deniz isteriz!“ diye. Yamula Barajı her ne kadar ‘Kayseri’nin denizi’ olarak anlatılsa da güvenliği alınmış bir yüzme alanı bulunmuyor. Aynı şekilde hem Yamula Barajı’nda hem Sarımsaklı Barajı’nda uzman görüşleri de alınarak vatandaşların serinleyebileceği bir alan oluşturulabilir diye düşünüyoruz. Bunun için yatırım gerekebilir. Ancak ilgili devlet kurumlarının birlikte hareket ederek bunu hayata geçirebileceğine inanıyoruz. Sulak alanların görünür bir yerine “Suya girmek tehlikeli ve yasaktır” levhaları asmakla iş bitmiyor. Sosyal devlet, yasaklamanın karşılığı legal, güvenliği alınmış yüzme sahaları kurmakla olur.

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×
K