K
EDİTÖR'den...

EDİTÖR'den...

haber@kayserihaber38.com

ÖLÜMÜ BEKLERKEN GAZETECİLİK YAPMAK

Dışarıdan bakıldığında havalı bir meslek gibi gözüken gazetecilik, aslında birçok zorluğu da içinde barındırıyor. En güzel görüntü ya da fotoğrafı yakalamak için olmadık tehlikelere giren medya çalışanları, zaman zaman hayatlarını da kaybediyor.

Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ya da Bayramı... Çalışan gazeteciler günü, bu mesleği icra edenleri onurlandırmak için 1961’den itibaren düzenlenen ülkemize özgü bir kutlama günüdür. 

Peki 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nasıl ortaya çıktı? 4 Ocak 1961''''de kabul edilen ve basın çalışanlarının bazı haklar ve yasal güvence sağlayan ''''212 sayılı basın kanunu'''' düzenlemesinin Resmi gazetede yayınlanışı nedeniyle 10 Ocak günü kutlama günü olmuştur. 1961-1971 arasında “Çalışan gazeteciler bayramı” adıyla kutlanmıştır. Ancak 1971 senesindeki askeri müdahaleden sonra ülkede gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine kutlama gününün adı, ”10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” olarak değiştirilmiştir. 

Ölümü beklerken gazetecilik

Her 10 Ocak''''ta 25 Mart 2009''''da BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte bindiği helikopterin düşmesi sonucu şehit  olan İsmail Güneş aklıma gelir. Tabiki Güneş basın şehitlerinden sadece birisi. Kazadan yaralı kurtulan ancak zamanında ulaşılamadığı için donarak ölen Güneş, o gün ve öncesinde yaptıklarıyla herkese gazetecilik dersi vermiştir. Benim de kaza gününe kadar aynı şehirde birlikte görev yaptığım Güneş''''in, 112 Acil Servis çalışanıyla yaptığı telefon konuşması ve soğuk kanlılığı hala hafızalarımızda. O, ölümü beklerken bile çalıştığı kurumu arayarak helikopter kazasını bildirecek kadar mesleğine aşık birisiydi. Soğuk iliklerindeki kanı dondururken soyadının "Güneş" olması şehit olmasına engel olamadı. Aradan yaklaşık 11 yıl geçti ve biz hala o olayı ve Güneş''''in gazetecilik başarısını konuşuyoruz.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle, İsmail Güneş başta olmak üzere bütün basın şehitlerini rahmet ve minnetle anmayı bir borç biliyoruz. (İsmail YILDIZ)

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×
K