EDİTÖR'den...

EDİTÖR'den...

haber@kayserihaber38.com

KAYSERİ’NİN FIRILDAK KUBİLAY’LARI

Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimlerine ramak kala partiler arası transferler, bir dönem o parti senin bu parti benim diyerek partiler arası dönen duran ‘Fırıldak Kubilay’ olayını hatırlattı. Yaşı yetenler hatırlayacaktır… 1995 senesi Meclis’in 20. Dönemi. DSP listesinden Afyonkarahisar milletvekili olarak parlamentoya giren Kubilay Uygun, yaklaşık 1 yıl içinde tam 7 defa parti değiştirdi. 1983’te DYP Sincanlı İlçe Başkanlığı'nın kuruluşunda görev alarak siyasete giren Uygun, 1989’da ANAP Sincanlı İlçe Yönetim Kurulu üyeliği ve İl Genel Meclisi üyeliği, 1994’te CHP Sincanlı Belediye Başkan adaylığı, 24.12.1995’te DSP’den Afyon milletvekili ile Meclise adım attı. 3.7.1996’da DYP'ye geçti, 6.7.1996’da DSP'ye döndü, 30.7.1996’da yeniden DYP’ye döndü, 27.6.1997’de MHP'ye geçti, 19.7.1996’de MHP’den istifa ederek siyasi hayatını noktaladı. Parti değiştirmelerinden dolayı adı ‘Fırıldak Kubilay’a çıkan Uygun’un ölümü ise çok acı oldu. İstanbul'da bir otelde intihar eden Kubilay Uygun, ailesine bıraktığı şu notla “İntihar ettiğim silahımı satın otelin parasını ödeyin" öbür âleme göç etti.

Hafızamızı bu kadar tazeledikten sonra 14 Mayıs seçimleri öncesi yine Kayseri’de partiler arası transferler görmeye başladık. Parti değiştirmeler, partilerin milletvekili listelerini açıklamalarına denk gelmesi ise kafalarda soru işaretleri oluşturdu. Liste öncesi iktidar olduğu için AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında ağır eleştiriler yapan, tabiri caizse tefe koyanlar listelere kızıp istifa ettiler. Sıcağı sıcağına da AK Parti saflarına katıldılar. Partilerden ayrılmak kötü bir şey değil. Ancak ‘zamanlama manidar’ diye de bir sözümüz var bizim. Aday adaylığınızı açıklamışken listede yer almayınca muhalefete geçmek, doğru değil. Partiden ayrılabilirsiniz, ama en azından bir seçim geçene kadar soluklansaydınız, kenarda bekleseydiniz.

Partisinden ilk istifa eden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in danışmanlığını da yapan hatta konuşma metinlerini yazan 3 kişiden birisi olan Hasan Sami Özvarinli oldu. İki farklı törende (AK Parti aday tanıtımı – Erdoğan mitingi) çift rozet takan Özvarinli, şimdi kanal kanal gezerek eski partisine muhalefet ediyor. Deprem bölgesinde İYİ Partililer nezaretinde kurulan sahra hastanesinin başhemliğini de yapan Özvarinli, ‘salgın var’ açıklaması yaptığı için hakkında Sağlık Bakanlığınca soruşturma açılmıştı. Bu tranferden sonra soruşturmanın akibeti daha bir merak edilir olacaktır.

Partisinin CHP listesinden seçime girmesini eleştiren DEVA Partisi Kayseri Kurucu İl Başkanı Begüm Başmısırlı da, AK Parti’ye katıldı. Başmısırlı’nın rozetini, Erdoğan’ın Kayseri mitinginde 10 binlerce seçmenin karşında Emine Erdoğan taktı.

Bir diğer fırıldak da Pelin Gündeş Bakır... AK Parti’den Kayseri milletvekilliği de yapan Bakır, özellikle göçmen politikası eleştirileri nedeniyle ihraç edildi. Bir süre siyasi sessizliğini koruyan Bakır, 14 Mayıs seçimlerine ramak kala “Bu kez kalbim nereye götürüyorsa oraya gittim! Gelince bir baktım, zaten hep oradaymışım” diyerek İYİ Parti’ye katıldı ve aday adayı oldu. Listelerde yer bulamayınca da ertesi gün parti üyeliğinden istifa etti. Bu kez “İç yüzünü gördükten sonra ben böyle bir partide siyaset yapmak da istemiyorum. İsmimin kullanılmamasını önemle rica ederim” açıklaması yaptı.

Bütün bu transfer ve değişiklikler, bize girişte anlattığımız 'Fırıldak Kubililay' olayını anımsattı, yorum ve karar seçmenin.

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×