K
EDİTÖR'den...

EDİTÖR'den...

haber@kayserihaber38.com

İL PANDEMİ KURULU NE İŞ YAPAR?

Bütün dünyayı kasıp kavuran koronavirüs (Covid-19) belası, her gün kendisine yeni kurbanlar bulmaya devam ediyor. Salgın hızla yayılırken Kayseri’de ise durum daha vahim. 

Vakalarla ilgili bugüne kadar devlet yetkililerinden en ufak bir rakam dile getirilmedi. Ancak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı kadarıyla Kayseri, salgın riskinin en yüksek olduğu iller arasında ve ayrıca bulaşın en hızlı yayıldığı 5 şehirden birisi.

Hastanelerin durumu yine açıklama yapılmamasına rağmen hiç iç açıcı değil. Mızrak çuvala sığmıyor. Sosyal medyada dolaşan iddiaların yarısının bile doğru olduğunu varsaysak sağlık sisteminin yetmediği anlaşılacaktır. Testi pozitif çıkan kişilerin bile evlerinde tedavi edilmesi, sağlıkçıların yoğunluğa cevap verememesi kralın çıplak olduğunu ortaya koyuyor aslında. Hastanelerin durumu, sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı dönemlerden çok daha kötü. Salgın süreci uzadı ve sağlıkçılar çok yoruldu. 

Hal böyleyken de sokaklar, kapalı mekanlar dolup taşıyor. Dışarıya çıkan insanlara ‘Neden evinde değilsin?’ diyecek halimiz yok. Çünkü insanlar da geçim derdinde. Sadece gerekli olduğu için dışarı çıkanları hariç tutarak gereksiz yere kalabalık oluşturanların, sosyal mesafeye uymayanların ve maske takmayanların vebal altında olduğunu söylemek isterim.

Bu gibi gereksiz kalabalıklar için devlet mutlaka bir şeyler yapmalı. #Gerekmedikçe15GünEvdenÇıkmıyoruzKayseri etiketleriyle, ‘kalabalık otobüslere binmeyin’ söylemleriyle, 'maske - mesafe - temizlik' uyarılarıyla salgının önlenebileceğine inanmak safdillik olur. Elbette bunlar da yapılmalı ancak sıkıntının devam ettiği de görülmeli artık. 

Kayseri İl Hıfzıssıhha Kurulu (Pandemi Kurulu), içinde bulundukları şehrin koronavirüs tablosuna göre yaptırım kararları alabilir. Ancak bugüne kadar Kayseri özelinde pek de yaptırım kararı alınmadı. Cumhurbaşkanlığı, İçişleri Bakanlığı ya da Sağlık Bakanlığı genelge ve kararları neyi kapsıyorsa Kayseri Pandemi Kurulu da o kararları almış gibi göründü.     

Peki ne yapılmalı? Vatandaşların ekonomik kaygıları giderilmeli, durumun ciddiyetinin anlaşılabilmesi için Kayseri’nin koronavirüs tablosu açıklanmalı, var olan yaptırımlar esnetilmeden uygulanmalı. Denetlenmesi bile mümkün olmayan pansuman tedbirlerden vazgeçilmeli. Gerekiyorsa Kayseri İl Hıfzıssıhha Kurulu, etiketlerle sağlanamayan ‘sokağa çıkma yasağı’ kararını zaman geçirmeden alıp uygulamalı. 

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×