EDİTÖR'den...

EDİTÖR'den...

haber@kayserihaber38.com

EKMEKLE OYNAMAYIN...

Evet, yazının başlığı biraz ağır oldu ama Kayseri’de ekmek fiyatlarındaki zam karmaşasını ancak bu özetleyebilirdi. ‘Kayseri’de ekmekle oynanıyor’ Yaklaşık 3 aydır ekmek ve unlu mamullerin yeni tarifesi konuşuluyor. Kafalar karışık.

Seçim öncesi fırıncıların zam talebi ilgili komisyonlarda görüşüldü ve kabul gördü. 200 gram somun ekmek 4 liradan 5 liraya yükseltildi. Fiyat arttı ama uygulamaya ise girmedi/giremedi. Seçim öncesi zam sıkıntı oluşturur diye düşünüldü galiba. Bir ara yeni tarife uygulanacak gibi oldu valilik engelledi.

Seçim bitti ekmek zammı tekrar gündeme geldi. Kamuoyunda ‘seçim sonrası zam sağanağı gelecek’ söylentileri gölgesinde Kayseri Fırıncılar ve Uncular Odası, yeni tarifeyi 1 Haziran 2023 itibariyle uygulanacak diye fırıncılara mesaj yoluyla duyurdu. İkinci fırtına da bu duyurunun haber yapılmasıyla koptu. Bu kez Kayseri Esnaf ve Sanatlarlar Odaları Birliği (KESOB) devreye girdi. Neymiş, Fırıncılar Odası birliğe bağlıymış böyle bir zam kararı alınmamış. Önümüzdeki hafta komisyon toplanıp fırıncıların zam talebini görüşecekmiş. Hem esnaf hem tüketici açısından değerlendirilip alınacak karar kamuoyuna duyurulacakmış. Seçimi unutturma, zammı biraz daha öteleme çabaları…

İnandık mı? Hayır. Atı alan Üsküdar’ı geçti. Ok yaydan çıktı bir kere. 1 Haziran sabahı çoğu fırın ekmeği 5 liradan satmaya başladı. Vatandaş kime inanacağını şaşırdı. KESOB ne yapıyor? Haberleri yalanlamakla meşgul. Fırıncılar ve Uncular Odası ise, ne KESOB’un yalanlamasını yalanladı ne de erkekçe çıkıp ‘zam duyurusunu biz yaptık’ diyebildi. Al birini vur ötekine. Bir zammı bile ellerine yüzlerine bulaştıran ve medyayı günah keçisi ilan eden kurumlar.

Vatandaşın merakı devam ediyor. Ekmek zamlandı mı zamlanmadı mı? Zamlanmadıysa neden 5 liradan satılıyor? Satan fırınlar hakkında ne yapılacak? Buyurun cevap verin.

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×