K

Zanaatın peşinde 60 yıl: Tembellere örnek gösteriliyor

Zanaatın peşinde 60 yıl: Tembellere örnek gösteriliyor
İlerlemiş yaşına rağmen baba mesleği bıçak çarkçılığını sürdüren Hacı Ömer Bağcı meslekte 60'ıncı yılını geride bıraktı. Asıl derdinin para kazanmak olmadığını söyleyen Bağcı, "Bu işi zanaatıma hürmeten devam ettiriyorum" diyor.

Kayseri'nin Yahyalı ilçesinde yaşayan Hacı Ömer Bağcı, çalışma azmiyle görenleri kendisine hayran bırakıyor. Bağcı, ilerlemiş yaşına rağmen, 60 yıldır sürdürdüğü bıçak çarkçılığı mesleğini sürdürmeye devam ediyor. Hergün işyerini açan Bağcı, bu haliyle tembellik yapanlara da örnek oluyor.

Çocukluğunda yaylada makasla teneke keserek mesleğe adım attığını söyleyen Bağcı, askerden geldikten sonra da yakınlarının teşviki ile bir dükkan açtığını anlattı. Mahalle aralarında soba borusu tamiri de yaptığını aktaran Ömer Bağcı, "Çalışarak hem borcumu kapattım hem de millete faydalı olmaya çalıştım. Bu iş Hazreti Davud'un mirası bizlere, çocukluğumdan beri yapıyorum." diye konuştu.                             

Son zamanlarda ağır işleri yapamadığını sadece bıçak bileme işi ile uğraştığını belirten Bağcı, "Mesleğe başladığımdan beri, hızar ve bağ testereleri ile bıçakları biliyorum. Makineler çıkınca hızar testerelerini bileme işi bitti. Şimdi sadece bıçak biliyorum" dedi.

Maksat para kazanmak değil, zanaatın sürmesi

Şimdilerde de her gün işyerini açtığını belirten Hacı Ömer Bağcı, ancak bunu para kazanmak için yapmadığını söyledi. Para derdinin olmadığını kaydeden Bağcı, "Bu işi alışkanlığım ya da bir nevi zanaatıma hürmeten devam ettiriyorum. Ömrüm vefa ettiği, sağlığım müsaade ettiği zamana kadar da ufak tefek bu iş ile oyalanacağım" şeklinde konuştu.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K