K

Yerli aşıda umut veren gelişme: Faz-2 çalışmalarında son durum

Yerli aşıda umut veren gelişme: Faz-2 çalışmalarında son durum
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) tarafından geliştirilme süreci devam eden yeni tip koronavirüs (Covid-19) aday aşının Faz-2 çalışmasında sona gelindi. İnaktif aşı adayının ikinci dozu bugün son gönüllülere uygulandı. Nisan sonu itibariyle de sonuçların alınacağı açıklandı.

Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (ERAGEM) Covid-19’a karşı geliştirilen ve Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından desteklenen inaktif aşı adayının Faz-2 çalışmaları kapsamında ikinci dozunun Erciyes Üniversitesi İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (İKUM) son gönüllülere uygulanması bugün tamamlanacak.

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Faz-2 çalışmalarının ikinci doz uygulaması hakkında bilgi verdi. Son gönüllülere son aşıların bugün vurulduğunu belirten Çalış, 3 hafta içerisinde yapılan değerlendirmelerin ardından nisan ayı sonu gibi Faz-2 çalışmasının sona ereceğini kaydetti.

Rektör Çalış, “Bilindiği gibi Faz-2 aşamasını 250 gönüllü üzerinde gerçekleştirmekteyiz. Erciyes Üniversitemiz tarafından geliştirdiğimiz yerli aşımızın 10 Şubat 2021 tarihi ile Faz-2 aşamasını geçmiştik. Faz-2 aşamasını da 1. dozlama ve 2. dozlama şeklinde uygulamaya devam ediyoruz. Bugün itibarıyla da Faz-2 aşamamızın ikinci dozlaması tamamlanmış olacak." diye konuştu.

FAZ-2 DENEMELERİYLE AŞININ ETKİNLİĞİ ÖLÇÜLÜYOR

Faz-2 aşamasında aşının etkinliğinin ölçüldüğünü belirten Çalış, "Aşının etkinliği, araştırmacılarımız birinci dozlama uygulamasından itibaren takip ediyor. İkinci dozlamadan sonra ise özellikle iki veya üç hafta sonra gönüllülerden aldığımız kan örneklerindeki antikor oluşumu ve diğer parametrelere bakılarak etkinliği ortaya koymuş olacağız. Şu ana kadar etkinliğin iyi olduğunu düşünüyoruz. Çünkü elimizdeki ilk veriler öyle gösteriyor. Aşının Faz-2 aşamasının sonuçlarını Sağlık Bakanlığımıza bildireceğiz ve raporlayacağız. Sonrasında inşallah nisan ayının sonunda Faz-2 aşaması bitmiş ve Faz-3 aşamasına geçilebilecektir” diye konuştu.

Aday aşının Faz-2 ikinci doz uygulaması yapılan aşı gönüllüsü de, ilk dozda hiçbir yan etki görülmediğini belirterek, aşı çalışmasına katılmaktan mutlu olduğunu belirtti.

 

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K