'Yerel İşletmelere Sahip Çıkalım'

'Yerel İşletmelere Sahip Çıkalım'
Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, aşılamanın ülkelerin büyüme performanslarında da belirleyici rol oynadığını söyledi. Ekonomi çarklarının dönmesi için esnafın ayağa kaldırılması gerektiğini belirten Gülsoy, "Esnafa sağlanan her türlü destek, ekonomi çarklarını döndürecek ve piyasaya olumlu yansıyacaktır" dedi.

KTO ağustos ayı meclis toplantısı yapıldı. Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonunda düzenlenen meclis toplantısında konuşan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, "Dünya olduğu gibi ülkemizde de koronavirüs devam ediyor. Şehrimizde halen 275 bin kişi aşı olmamış. Aşılama ülkelerin büyüme performanslarında da belirleyici oluyor. IMF Dünya Ekonomik Görünüm raporuna göre aşı uygulamaları gelişmiş ülkeler ile gelişmekte olan ülkelerin 2021 yılı büyüme performansında ciddi etki yaratacak." dedi.

'ESNAF ve SANATKÂR AYAĞA KALDIRILMALI'

Ekonomi çarklarının dönmesi gerektiğini vurgulayan KTO Başkanı Gülsoy, "Çarkların dönmesi için esnaf ve sanatkarımızın da ayağa kaldırılması gerekiyor. Esnafa sağlanan her türlü desteğin ekonominin çarklarını döndürdüğü ve piyasaya olumlu yansıdığı unutulmamalı" diye konuştu.

Yerel işletmelere sahip çıkılması gerektiğinin altını çizen Gülsoy, "6 Eylül’de okullarımız açılıyor. Yerel işletmelerimize sahip çıkalım. Alışverişlerimizde lütfen yerel işletmelerimizi tercih edelim. Yükümüzü çeken sektörlerden alışveriş yapalım. Ekmeği bile fırıncıdan alın. Önce kentimiz sonra ülkemiz kazansın. Sezonluk çeşit düzerek yıllardır o işin kahrını çeken sektörlere destek olmalıyız" ifadelerini kullandı.

'ENFLASYONA DİKKAT EDİLMELİ'

Türkiye'de enflasyon konusuna dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Gülsoy sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye’de dikkat etmemiz en önemli konu ise enflasyon. Bütün dünyada yükselen enflasyon, Türkiye’nin de enflasyonunu olumsuz şekilde etkiliyor. Şirket tarafında ise belirleyici olan şüphesiz tüketici talebi olacak gibi. Bu nedenle talebi yakından takip etmek gerekiyor. Tedarik zincirindeki bozulma, artan maliyetler ve rekabetçilik, değişen tüketici ihtiyaçları ve sanayinin iş modellerindeki değişimde dikkatli olmamız gereken konular arasında yer alıyor. Gelişmekte olan piyasalar ve ekonomilerdeki önceki dönemlerden gelen kırılganlıkların olumsuz etkileri daha sarsıcı olacak." dedi.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×