K

Yer bilimciler Kayseri'nin de olduğu 24 ili uyardı

Yer bilimciler Kayseri'nin de olduğu 24 ili uyardı
Büyük Kahramanmaraş depremleri sonrası Türkiye genelinde depremler devam ederken Jeoloji Mühendisleri Odası 24 şehir için uyarıda bulundu. Kayseri'nin de olduğu illerin canlı fay hatları üzerinde olduğu vurgulandı.

Asrın felaketi olarak nitelendirilen ve 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli deprem 11 ilde büyük yıkıma neden oldu ve 50 bin 783 vatandaş hayatını kaybetti. Asrın felaketinin yaraları sarılmaya çalışılırken depremle ilgili çalışmalar da devam ediyor. Depremin ardından Jeoloji Mühendisleri Odası, altından doğrudan fay hattı geçen 24 ili incelemeye aldı.

Jeoloji Mühendisleri Odası’ndan konuyla ilgili dikkat çeken bir araştırma geldi. Doğrudan fay hattı geçen 24 ilde jeolojik, jeofizik ve jeoteknik incelemeler gerçekleştirildi. Yapılan çalışmaya göre Türkiye’de 7 büyüklüğünde deprem olma olasılığı olan iller belli oldu. 7 büyüklüğünde deprem üretebilecek kapasiteye sahip fayların geçtiği iller arasında Kayseri de var.

24 İL ARASINDA KAYSERİ DE VAR

Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından yapılan açıklamaya göre; Hatay, Konya, Bingöl, Kahramanmaraş, Osmaniye, Manisa, Burdur, Balıkesir, Aydın, Erzurum, Tokat, Kocaeli, Kayseri, Muğla, Denizli, Eskişehir, Erzincan ve Hakkari gibi şehirler doğrudan fay hatlarının geçtiği şehirler olarak belirtildi. Bunun yanı sıra, Kütahya, Aksaray ve Sakarya şehirlerinin de fay hatları üzerine kurulu kentler olduğu ifade edildi. Bu illerle ilgili olarak yapılan inceleme ve araştırma raporlarının tamamlandığı, bunun yanı sıra Bursa, İzmir ve Bolu için de deprem riski araştırmalarının başladığı öğrenildi.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K