K

Yeniden bakan olan Mehmet Özhaseki kimdir?

Yeniden bakan olan Mehmet Özhaseki kimdir?
İkinci defa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olan Mehmet Özhaseki kimdir? Kayserili olan Özhaseki'nin siyasi kimliği ve bulunduğu görevler neler? Kaç kez Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi? Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü neden bıraktı? Özhaseki, hangi üniversite mezunu? Mehmet Özhaseki'yle ilgili bu ve daha fazla sorunun cevabını sizler için derledik.

1957 yılında Kayseri’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamladı. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü kazandı. O günkü siyasi şartlar ve öğrenci olayları sebebiyle buradaki eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı ve ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Buradan mezun olduktan sonra, Avukatlık stajını Kayseri Adliyesi’nde yaptı. Avukatlık yapmadı. Tekstil üzerine iş yapan aile şirketinin başına geçti. 1994'e kadar Tekstil Ticareti ile iştigal etti.

1980 sonrasında 10 yıl kadar sosyal amaçlı vakıf ve derneklerin kuruluşunda görev aldı. Kayseri’de ilk aşevi faaliyeti, öğrencilere karşılıksız burslar ve kış aylarında yakacak fonu gibi faaliyetlerin içinde bulundu.

İLK BELEDİYE BAŞKANLIĞI GÖREVİ

27 Mart 1994 mahalli seçimlerinde Melikgazi Belediye Başkanlığı’nı kazandı. 23 Haziran 1998 tarihinde Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılan seçimle Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na getirildi. 18 Nisan 1999 yerel seçimlerinde yeniden Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

28 Mart 2004 yerel seçimlerinde yüzde 70.2 gibi rekor bir oyla 3. kez Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen Mehmet Özhaseki, geliştirdiği Kayseri Modeli Belediyecilik ile Türkiye’ye örnek oldu.

5 KEZ ÜST ÜSTE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SEÇİLDİ

29 Mart 2009 yerel seçimlerinde ve 30 Mart 2014 seçimlerinde aday olup yüzde 60’larda oy alarak 5. kez Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçildi. Başkan Özhaseki 5. kez üst üste Büyükşehir Belediye Başkanı seçilerek Kayseri tarihinde bir ilke de imza atmış oldu.

Büyükşehir, il, ilçe ve belde belediyelerinden 350'nin üzerinde üyesi olan Tarihi Kentler Birliği'nin 2004-2011 yılları arasında 7 yıl başkanlığını yapan Mehmet Özhaseki, TKB'nin yurtiçinde ve yurtdışında kurumsal kimlik kazanmasında ve yurt çapında birçok tarihi eserin ayağa kaldırılmasında büyük rol oynadı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN İSTİFA ETTİ

Özhaseki, 10 Şubat 2015 tarihinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan istifa etti ve AK Parti’den milletvekili adayı oldu. 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde 25. Dönem Kayseri Milletvekili olarak seçildi.

12 Eylül 2015 tarihinde yapılan AK Parti Olağan Büyük Kongresi’nin ardından yenilenen parti vitrininde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı olarak yer aldı.

1 Kasım 2015 tarihinde yinelenen genel seçimlerde tekrar seçilerek 26. Dönem Kayseri Milletvekili oldu.

24 Mayıs 2016 tarihinde Başbakan Binali Yıldırım tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulan ve onaylanan 65. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevinde bulundu. 9 Temmuz 2018 tarihine kadar bu görevde kaldı. Daha sonra Kayseri Milletvekilliği'nin yanı sıra AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevlerinde bulundu. 

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ADAYI OLDU

Mart 2019 yerel seçiminde AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı oldu. CHP adayı Mansur Yavaş ile yarışan Özhaseki, seçimin kaybedeni oldu. 

2023 SEÇİMİNDE MİLLETVEKİLİ ADAYI OLMADI

14 Mayıs 2023 seçimlerinde milletvekili adayı olmadı. Yeniden seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 3 Haziran 2023'te açıklananan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Kabinesi'nde  ikinci defa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olarak görevlendirildi. 

Evli ve 4 çocuk babası olan Mehmet Özhaseki, İngilizce ve Arapça biliyor.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K