K

Yeni icat: Alkollüyseniz araba çalışmıyor

Yeni icat: Alkollüyseniz araba çalışmıyor
Ortaokul öğrencisi Zeynep Uçar alkollü sürücülerin neden olduğu kazalardan esinlenerek Alkol Sensörlü Araç; 7. Sınıf öğrencisi İrem Ölmez ise torunlarına bakan anneanne ve babaannelerden esinlenerek bebek ağlayınca sallanan Akıllı Beşik projesi geliştirdi.  Düzce Fatih Ortaokulu öğrencileri Zeynep Uçar ve İrem Ölmez, Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Dilek Yılmaz koordinatörlüğünde başarılı iki projeyi hayata geçirdi. Kodlama tekniği ile hazırlanan iki proje, genç beyinlerin gelecekte insanlığa yararlı işlere imza atacaklarını ortaya koydu. [caption id="attachment_21672" align="alignleft" width="400"] Alkol sensörlü araç projesi... Sensöre üflemeden araç çalışmıyor ve alkollüyseniz de kontak açılmıyor.[/caption]

HEDEF, ALKOLÜN NEDEN OLDUĞU KAZALARI ÖNLEMEK

Fatih Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Zeynep Uçar, sıklıkla televizyonda alkollü araç sürücülerinin neden olduğu kazalara şahit olduğunu ve bu durumun kendisini bu projeyi hazırlamaya ittiğini kaydederek “Alkollü sürücülerin neden olduğu kazalardan esinlenerek böyle bir proje ürettim. Amacım polislerinde yükünü hafifletmek” dedi.

SENSÖRE ÜFLEMEDEN KONTAK AÇILMIYOR

Projenin işleyişiyle ilgili bilgi veren Zeynep Uçar, "Arabamızı kullanmak istediğimizde kontağımızın açılması için direksiyonun ortasında bulunan alkol sensörüne üflememiz gerekiyor. Eğer alkollü değilsek kontak açılıyor. Alkollüysek uyarı ışığımız yanmaya ve sinyal ötmeye başlıyor. Kontağımız da açılmıyor" diye konuştu.

BEBEK AĞLAYINCA BEŞİK KENDİLİĞİNDE SALLANMAYA BAŞLIYOR

[caption id="attachment_21673" align="alignleft" width="400"] Sese duyarlı beşik, ağlama sesiyle birlikte otomatik olarak sallanmaya başlıyor.[/caption] 7. sınıf öğrencisi İrem Ölmez ise küçük kuzenlerine ananesinin baktığını ve onun işini hafifletmek için böyle bir projeyi hayata geçirmek istediğini dile getirdi. Projenin çalışma sistemini de anlatan Ölmez “Beşiğin yanındaki ses sensörü bebek ağladığında bunu algılıyor ve motoru çalıştırıyor. Böylece beşik sallanmaya başlıyor” dedi.

PROJELER GELİŞTİRİLEREK UYGULAMAYA GEÇİRİLEBİLİR

Her iki projenin de daha da geliştirilerek uygulamaya geçirilmesi bekleniyor. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Dilek Yılmaz, çocukları insanlığa yararlı projeler üretmeleri için teşvik ettiklerini söyledi. Kodlama çalışmalarının öğrencilerin öz güven duygusunu arttırdığına işaret eden Yılmaz, "Çocuklar üretmenin hazzını yaşıyorlar. Bu da bizi mutlu ediyor” diye konuştu.
GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×