K

Yaz tatili kısaltılarak, eğitim süresi uzatılabilir

Yaz tatili kısaltılarak, eğitim süresi uzatılabilir
KAYSERİHABER38.COM | Milli Eğitim Bakanlığı'nın çalışması doğrultusunda eğitim iş günü sğresi uzayabilir. Kasım ve nisan aylarıda yapılan 1'er haftalık aratatillerin devam etmesine karar verilirken, 180 gün olan iş günü süresinin 200 güne çıkarılması için çalışma başlatıldığı öğrenildi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın ara tatil ve eğitim süresi düzenlemesi netleşmeye başladı. Edinilen bilgilere göre kasım ve nisan aylarındaki birer haftalık ara tatil uygulamasına devam edilmesi ancak 180 olan eğitim iş günü süresinin uzatılması yönünde çalışma yapılmasına karar verildi.

Öğrencilerin yılda 200 gün okula gidecek şekilde bir takvim oluşturulması için çalışmalara başlandı. Toplam eğitim iş gününün yaz tatilinden kısılarak uzatılması gündemde.

Daha önce duyurulan takvime göre 2024-2025 Eğitim-Öğretim Yılı, 9 Eylül 2024'te başlayacak.

Türkiye'de 180 olan eğitim iş günü; resmi tatiller, milli ve dini bayramlar ile hafta sonu tatilleri çıkarılarak hesaplanıyor. Ancak hava muhalefeti ve başka nedenlerle verilen tatillere bağlı olarak eğitim iş günü 160 güne kadar düşebiliyor.

Gelişmiş ülkelerde eğitim iş günü süresi daha uzun. Finlandiya, Hong Kong, Almanya, Yeni Zelanda'da bir öğrenci yılda 190 gün okula gidiyor. Singapur'da 193 gün, Kanada ve Şanghay'da 194 gün, Hollanda'da 200 gün, Japonya'da 210 gün, Güney Kore'de ise 220 gün okula gidiliyor.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×