K

Virüs bulaştırmanın dini hükmü nedir?

Virüs bulaştırmanın dini hükmü nedir?
Bütün dünya koronavirüs salgınıyla mücadele ederken karantina şartlarına uymayarak virüsü başkalarına bulaştıranların dini hükmünün ne olacağı merak ediliyor. Kayseri Müftüsü Şahin Güven, "Karantinadan çıkarak virüsü başkalarına bulaştırırlarsa haram işlerler" dedi.

Kayseri İl Müftüsü Prof. Dr. Şahin Güven, koronavirüs testi pozitif çıkan ve karantinaya alınan vatandaşlara uyarılarda bulundu. Vatandaşla el birliği içerisinde mücadele edildiği takdirde virüsün yenileceğini belirten Güven, "Pandemi ile mücadele de bir bütün olarak yöneticilerimiz ve bütün halkımız ile el birliği içerisinde mücadele edersek eğer başaracağız. Bu sebeple öylesine bir problemle karşı karşıyayız ki Covid-19 virüsü, zengin fakir, genç yaşlı, küçük büyük, hasta sağlıklı kimseyi dinlemiyor. Herkese bulaşabiliyor. Özellikle de virüsün bulaştığı, pozitif vakalardan haberinin olmayan gençlerimiz ve çocuklarımız süper taşıyıcı. Bundan dolayı da epeyce yayılma gösteriyor. Bu bağlamda öncelikle tavsiyemiz bütün kardeşlerimizin tedbirleri alması. Tedbirler de gayet basit maske, mesafe, hijyen bu üçünü gerçekleştirmememiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Vatandaşlara uyarılarda bulunan İl Müftüsü Şahin Güven, "Bu bağlamda devletimizin yetkili kurum ve kuruluşlarını gerek Sağlık Bakanlığımız gerekse sağlık bakanlığımız bünyesinde kurulan kurulumuz, illerde ise il pandemi kurulumuz ve il hıfzıssıhha kurulları vesilesiyle alınan bütün tedbirlere bütün halkımızın uymasının önemli olduğunu buradan hatırlatmak istiyorum." dedi. 

Karantinayı ihlal etmenin dini hükmü

Virüsü başkalarına bulaştırmanın insanı vebal altına soktuğunu belirten Şahin, "Gerekli tedbirleri almadan özellikle kendisi taşıyıcı ise bunu bilerek ya da bilmeyerek bulaştırıyorsa vebal altına girer, kul hakkıdır ve aynı zaman da haramdır. Bunun için özellikle kardeşlerimizden pozitif vaka olup da kendi evlerinde karantinaya alınan ya da temaslı bulunup da 14 gün boyunca evlerinde bulunması gereken kardeşlerimiz eğer bu kuralı ihlal eder de dışarıya çıkar, toplumsal ortamlara girer, başkalarına bu virüsü bulaştırırlarsa kul hakkına girmiş olurlar, vebal altındadırlar ve haram işlerler." diye konuştu. 

'Kendi evimizde bile tecrit olmalıyız'

Testi pozitif olanların kendi evinde bile kendisini aile bireylerinden tecrit etmesi gerektiğini anlatan Kayseri Müftüsü Şahin Güven, sözlerini şöyle sürdürdü; "Bundan dolayı her kimse temaslı ya da pozitif vaka hiç fark etmez bizim yetkililerimizi, sağlıkçılarımızı evde durmanız gerekiyor, karantina altında durmanız gerekiyor diyorsa evimizde bile kendimizi tecrit ederek evlatlarımıza, eşimize, anne babamıza ya da ev hanesinden başka birine bulaştırmamak için azami gayret göstermeliyiz. Birlikte hareket edersek ve kurallara uyarsak, bu virüsü hep birlikte yeneceğiz inşallah."

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K