K

Vefat paylaşmak, toplu mantı sıkmak ve sala okumak, yasaklandı

Vefat paylaşmak, toplu mantı sıkmak ve sala okumak, yasaklandı
Kayseri'nin Yahyalı ilçesinde hıfzıssıhha kurulu, toplu halde mantı, sarma ve yufka yapılmaması için yasak kararı aldı. Kurul ayrıca, ilçede sala okunmaması, vefat eden kişinin bilgilerinin sosyal medyadan da olsa paylaşılmaması kararlarına da imza attı.

Yahyalı Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Kaymakam Yunus Emre Altıner başkanlığında İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli, Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk ve diğer ilgililerin katılımıyla toplandı.

SALA ve DUYURULAR YAPILMAYACAK

Toplantıda alınan bazı kararlar şöyle: "Vefat eden vatandaşlarımız için camilerden salalar artık yapılmayacaktır. İlçemizin tüm mahalle ve camilerinden sala verilmeyecek belediyeden de cenaze ilanı yapılmayacaktır. Vefat eden vatandaşlarımızın bilgilerini sosyal medyadan duyuran hesaplar, bu bilgileri cenaze namazı kılındıktan bir gün sonra paylaşacaklardır. 

TOPLU HALDE MANTI SIKMAK YASAK

Halk sağlığını tehdit edecek şekilde, toplu olarak evlerde bir araya gelip mantı yapmak, yaprak sarmak, yufka ekmek yapmak, komşu oturması gibi toplu faaliyetler kesinlikle yasaklanmıştır. Vatandaşların mantar toplama faaliyetleri kesinlikle yasaklanmış olup uymayanlara idari para cezası uygulanacaktır."

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K