K

Üzümüyle ünlü İncesu'da pekmez zamanı

Üzümüyle ünlü İncesu'da pekmez zamanı
Üzüm bağlarıyla ünlü İncesu ilçesinde pekmez zamanı... 30'a yakın üzüm türünün yetiştiği ilçede geleneksel usullerle pekmez, pestil, cevizli sucuk yapımı başladı.

İncesu'da, başta coğrafi işaretli karaevrek cinsi üzüm olmak üzere parmak, gül üzümü, buludu, şireder, çavuş, karaser karası, ildeş gibi 30 çeşit üzüm yetiştiriliyor.

İlçede üzüm hasadı ile birlikte geleneksel usüllerle gerçekleştirilen pekmez, pestil, cevizli sucuk yapımı da başladı. 16 ile 20 bin ton arasında üzümün üretildiği İncesu'da sofralık ve şıralık olarak değerlendirilerek tüketimi yapılmaktadır.                                                                                                                           

Pekmezin serüvenini, İncesu Karakoyunlu mahallesi Aksu Bağları Mevkii’ndeki bağ evinde yapan üretici Ahmet Ayaz uygulamalı olarak anlattı. Ayaz, ‘’Pekmezi birçok aşamadan geçiriyoruz. İlk önce üzümlerimizi toplayıp evlerimizin önüne getirip suyunu sıkıyoruz, sonra da büyük kazanlara bırakıyoruz. Saatlerce ateşin üzerinde bırakıyoruz. Zahmetli bir çalışmanın ardından pekmez kıvamına geliyor. Pekmezimiz tamamen organiktir, hiçbir katkı maddesi yoktur bütün hastalıklara devadır" şeklinde konuştu.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K