K

Uzadıkça Uzayan Sıranın Perde Arkası...

Uzadıkça Uzayan Sıranın Perde Arkası...
Mart 2018’de Kayseri’de şube açan Baklavacı Şemsettin, düşük fiyatları ve eksilmeyen tatlı kuyruklarıyla gündemde. Fıstık, ceviz ve şeker fiyatları üzerinden ise “Baklava nasıl bu kadar ucuz olabilir?" sorusunu sordurdu. Kafalara takılan soruları Şube Müdürü Öner Ürek tüm samimiyetiyle cevapladı. Ramazan ve diğer günlerde kendilerini tercih eden vatandaşlara teşekkür eden Ürek, baklava ve diğer tatlı çeşitlerini nasıl uygun fiyata sattıklarını anlattı.

Baklavacı Şemsettin, ‘Herkes baklava yiyebilsin’ hedefiyle Şanlıurfa’da kuruldu. 2007’de yaklaşık 15 metrekare alanda başlayan imalat süreci, kısa sürede tüm Türkiye’ye yayıldı. Kayseri’de de kadın girişimci Güner Ürek tarafından 3 sene önce Sivas Caddesi’nde hizmete girdi. Günlük getirilen tatlı çeşitleri uygun fiyat politikasıyla vatandaşa ulaştırılıyor.

Tatlı çeşitlerinde kesinlikle doğal ürünler kullanıldığını vurgulayan Baklavacı Şemsettin Kayseri Şubesi Müdürü Öner Ürek, baklavanın yapımında kullanılan un, yağ, fıstık ve cevizin çok uygun fiyatlarla toptan alındığını dile getirdi.                                                                                                                          

BAKLAVA NASIL BU KADAR UCUZ OLABİLİYOR?

"Herkes baklava yesin istiyoruz" diyen Öner Ürek, baklava ve diğer tatlı fiyatlarının nasıl düşük tutulduğunu şöyle anlattı; “Tatlılarımız 18 ila 42 lira arasında değişiyor. Fiyatın düşük olması markayı tanımayanlarda bazı soru işareti uyandırabilir. Firmamızın genel politikası, kâr marjını minimum tutup sürümden kazanmak. Bu işten yüzde 3-5 kâr ederek sürümden kazanıyoruz."

“KENDİ KENDİMİZİ DENETLETİYORUZ”

Cazip fiyatları nedeniyle önceleri insanların şüpheyle yaklaştığını anlatan Ürek, denemek için alanların sonraları sürekli müşterileri olduğunu anlattı. Kayseri halkının bu lezzeti sevdiğini belirten Ürek, “Ürünlerimiz sürekli denetleniyor. Bazen de ilgili kuruma dilekçe vererek kendi kendimizi denetletiyoruz. Çok şükür bir sıkıntı yaşamadık.” dedi.                   

BAKLAVA LÜKS OLMAKTAN ÇIKTI

Baklavanın önceleri çok lüks olduğunu belirten Ürek, Baklavacı Şemsettin sayesinde bu algının kırılmaya başladığını kaydetti. Ürek, “Amacımız, baklavayı her gelir grubundan insanın ulaşabildiği bir tatlı haline getirmek. Hedefimiz Kayseri’de de baklavayı lüks olmaktan çıkarmak ve girilmedik hane bırakmamak.” diye konuştu.                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

“BİZİ TERCİH ETTİKLERİ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Fiyat ve kalitesi nedeniyle Ramazan ayında da vatandaşların kendilerini tercih ettiğini belirten Öner Ürek, herkese teşekkür etti. Kısıtlamalara rağmen tatlı sırasının eksik olmadığını anımsatan Ürek, “Biz de oruçlu insanları mümkün olduğu kadar sırada bekletmemek için elimizden gelen gayreti gösterdik. Ramazan sofralarını bizimle tatlandıran müşterilerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

TATLI FİYATLARI

Baklavacı Şemsettin'de tatlı fiyatları ise şu şekilde;

Bol Cevizli Baklava: 18 TL

İri Fıstıklı Baklava: 27 TL

Muska Dilim Baklava: 31 TL

Havuç Dilim Baklava: 31 TL

Kuru Baklava: 32 TL

Billuriye: 37 TL

Fıstıklı Sarma: 42 TL

Dondurma (Dövme) 9,5 TL ( Yarım Kg.)

(Adv.)

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K